Konak'ta engelli kediler için güvenli yaşam alanı

Konak'ta engelli kediler için güvenli yaşam alanı

İzmr'in Konak Belediyesi Hayvan Sağlığı Merkezi, sokakta yaşaması mümkün olmayan kedileri tedavi edip, onlara Engelli Kedi Evi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde yeni bir hayat sunuyor. Konak Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Veteriner Hekim Efdal Melli, "Merkezde gözleri görmeyen, ampute olan kediler bulunuyor. Öncelikli olarak kedilerimizi sahiplendirmeye çalışıyoruz. Çünkü sokakta yaşamaları mümkün değil" dedi. 

Konak Belediyesi Hayvan Sağlığı Merkezi, sokakta yaşaması mümkün olmayan kedilerin tedavisi sonrası onlara Engelli Kedi Evi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde yeni bir hayat sunuyor. Tedavilerinin ardından sahiplendirme de yapılan Engelli Kedi Evi Merkezi'ni vatandaşlar ziyaret edebiliyor. Merkez hakkında bilgi veren Konak Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Veteriner Hekim Efdal Melli, "Burası 60 kapasiteli, sokakta yaşaması mümkün olmayan kediler için öncelikli olarak yapılan bir birim. Merkezde gözleri görmeyen, ampute olan kediler bulunuyor. Öncelikli olarak kedilerimizi sahiplendirmeye çalışıyoruz. Çünkü sokakta yaşamları mümkün değil. Amacımız hepsini sahiplendirebilmek ama bu zamanla olabilecek bir şey. Vatandaşların da bu konuda daha duyarlı olması lazım" ifadelerini kullandı.

“Çoğu engelli kedimiz sevilmeyi çok seviyor ve uysal”

Birçoğunun yardıma muhtaç olarak merkeze getirildiğini dile getiren Veteriner Hekim Yağmur Doruk ise "Kediler gözünde, bacağında enfeksiyon ve vücudunda kırıklar ile buraya geliyor. Operasyonu atlatanlar ve tedaviye yanıt verdikten sonra belli bir süre sonra burada kalmaya başlıyor. 'Engelli kedilerin bakımı çok daha zor' şeklinde bir algı var ancak diğer kedilerden pek farkları olmuyor. Hatta kimi kedi daha çok ilgiye ihtiyaç duyduğu için uysal ve içgüdüleri kuvvetli olabiliyor. Buradaki çoğu engelli kedimiz sevilmeyi çok seven ve uysal kediler. Belediye adına bunu burada yapabiliyor olmamız çok güzel bir imkân. Şu an 24 kedimiz var. Bir kısmını sahiplendirdik. Ancak bu sahiplendirme oranı diğer hayvan sahiplendirme oranından çok daha az. Ancak sirkülasyonu sağlayıp yeni gelecek olan ve gelen hasta, engelli kediye burada yer açmam gerekiyor. Bu bakımdan sahiplendirilmeleri çok önemli oluyor. Burada kalan tüm kediler engelli ancak sağlıklılar. Sahiplenmek isteyenler gelip başvuruda bulanabilirler. Ayrıca buraya istedikleri zaman gelip ziyaret edebilir, görebilirler ve sevebilirler, saat 8-5 arasında biz hep buradayız. Gelip bu çocuklarla tanışabilirler" dedi.

Kaynak: DHA

31/05/2024

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

ÖN YARGILAR SON BULDU!

15.07.2023

ÖN YARGILAR SON BULDU! Kedicilerin gönülden bildiği ve gerçekliğini savunduğu bu bilgi, ...

Bombay Kedisi

20.01.2023

Lakabı ‘siyah panter’ olan Bombay kedileri 1970’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Amerikan ...

En Çalışkan 5 Hayvan

09.08.2021

Bazı hayvanlar yorulmadan günlerce çalışabilir, önemli miktarda ağırlık kaldırabilir, ...

Senin Adın Ne?

21.06.2023

Umursamaz tavırları ile bilinen kediler ile yaşamış hemen herkes, seslendiğimizde kulak ...