Kedilerde oluşan bir mutasyon yeni bir kedi türü ortaya çıkardı: Salmiak

Kedilerde oluşan bir mutasyon yeni bir kedi türü ortaya çıkardı: Salmiak

Bilim insanları kedilerde gelişen bir mutasyonun yeni bir kürk türü ortaya çıkardığını keşfetti. Bu yeni kürk türüne sahip olan kediler siyah beyaz smokin kedisini andırsalar da oldukça ilginç bir farkları var: smokin kedilerde tüylerin siyah olan kısımları bu yeni türde siyah olarak başlayıp uca doğru beyazlaşıyor.

Bu ayın başlarında Animal Genetics dergisinde yayınlanan bir çalışmada yeni bir kedi türü ortaya çıktığı açıklandı. Bir mutasyonun sebep olduğu yeni bir kürk türüne sahip olan bu kedilere, “salmiak” adı verildi. Fincede tuzlu meyan kökü anlamına gelen “salmiak” kelimesi, bu kedilerin alışılmadık tüy rengini andırdığı için seçildi.

Bu kürke sahip kediler ilk kez 2007 yılında Finlandiya'da fark edilmişti. Bu kedilerde tüyler dipte siyah olarak başlıyor ve uca doğru beyazlıyordu. Yerel halk, bu kürk tipinin nispeten düşük görülme sıklığı nedeniyle kısır olduklarını düşünüyordu, ta ki bir salmiak kedisi kendisi gibi farklı tüy rengine sahip olan yavrular doğurana kadar.

Araştırmacılar, türü tanımlayabilmek için bu kürke sahip kedileri olan hayvanseverlerden destek istedi. Beş kediden kan alındı ve dört kedi üzerinde bir DNA testi yapıldı. Bu test sonucunda beyaz kürkle ilişkili herhangi bir genetik mutasyon ortaya çıkmadı.

Daha sonra araştırmacılar iki kedi için tam bir genom dizilimi gerçekleştirdiler ve bu adım, bir kedinin kürkünde beyazın ortaya çıkıp çıkmayacağını kodlayabilen KIT geninde bir silinme olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, “Özetle, diğer türlerden ve genotip ayrışma analizinden elde edilen karşılaştırmalı veriler, yeni keşfedilen KIT bölgesinin silinmesinin, kedilerde salmiak kürk renginin potansiyel bir nedeni olduğunu desteklemektedir,” açıklamasını yaptı.

Bu harika genetik araştırma, bu yeni kedinin Uluslararası Kedi Derneği gibi resmi yerler tarafından safkan kedi kayıtlarına alınacağı anlamına mı geliyor? Bunu zaman gösterecek ama kesinlikle kalplerimizde bir yer edindi.

Kaynak: Forbes

27/05/2024

Keditörün Önerisi

PASAPORTLU PATİLER!

06.09.2023

Hayvan sahipleri için uzun süreli seyahatlerin vazgeçilmezi, en yakın dostlarının da ...

Kedi Zekası - Alp Akoğlu

21.01.2021

Eğer zekayı “bilgi alma, hatırlama ve sorunlara çözüm bulma” şeklinde tanımlarsak, ...

KEDİ MÜZESİ AÇILDI!

05.10.2023

İstanbul Beşiktaş’ta doğa ve hayvan severler için 'Kedi Müzesi' açıldı. Beşiktaş ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Kusar?

28.04.2023

Kediler, vücutları ve ruhları kadar naif ve hassas bir sindirim sistemine sahiptirler. Sık sık ...

Kedi Beslemek Suç Oldu

20.12.2022

ABD'nin Alabama eyaletinde iki kadın sokak kedilerini beslemekten tutuklandı. Beverly Roberts ...

Tüysüz 5 Kedi Cinsi

19.04.2022

Tüysüz kediler arasında en bilinenin Firavun kedisi olarak da ...