Kedinize bakması için bir robota güvenir misiniz?

Kedinize bakması için bir robota güvenir misiniz?

Nottingham Üniversitesi'nden bilim insanları ve Blast Theory'den sanatçılar tarafından organize edilen Cat Royale isimli bir proje kapsamında, iki kedi ve bu iş için özel olarak eğitilmiş bir robot kol 12 gün boyunca bir arada yaşadı. Robotların kedilerin bakımını üstlenip üstlenemeyeceği test edildi.

Kedilerin yapay zekalarla harmoni içinde yaşadığı bir ütopyaya hazır mısınız? Günlük pek çok işimizi yapay zekaların üstlenmesine izin veriyoruz. Peki, kedinizi akıllı bir robota emanet eder miydiniz? Nottingham Üniversitesi Profesörü Steve Benford ve meslektaşları, bunun iyi bir fikir olup olmadığını test etmek için kolları sıvadı.

Robotların evimizi temizlemekten kargo teslimatına kadar hayatımızın içinde olduğunu söyleyen Benford, “Bunu yaparlerken kaçınılmaz olarak hayvanlarla etkileşime girecekler ve bu karşılaşmalar çoğunlukla plansız olacak,” diyor. Benford’a göre bu karşılaşmaları planlı hale getirebilmek ve hatta hayvanlara hizmet edecek robotlar tasarlamak mümkün.

Bu fikir üzerine, ekip kedilerin hayatlarını oyun yoluyla zenginleştirmek için evcil bir robot tasarladıkları Cat Royale projesini oluşturdu. Cat Royale, 2023 yılında Avustralya'nın Brisbane kentindeki Dünya Bilim Festivali'nde lansmanı yapıldı ve o zamandan beri turneye çıkıyor; hatta proje yaratıcı deneyimi nedeniyle kısa süre önce Webby ödülünü kazandı.

Her kediye özel aktivite

Muhafazalı bir ortamda bir robot kolun etrafına kediler için her ihtiyaçları düşünülerek bir yaşam alanı kuruldu. Kedilerin konforunu ve güvenliğini sağlamak için projenin tasarımına başından itibaren hayvan refahı uzmanları dahil oldu. Bu alana Pumpkin, Ghostbuster ve Clover isimli üç kedi yerleştirildi. Kedilerin 12 gün boyunca burada vakit geçirmeleri sağlandı.

Odanın ortasında yapay zeka tarafından kontrol edilen ve bilgisayarlı görüş sistemine bağlı bir robot kolu vardı. Yapay zeka her birkaç dakikada bir robota kedilere bir oyun sunması talimatını veriyordu. Zamanla her kedinin en çok hangi oyunları sevdiğini öğrendi. Böylece her kedinin iyi vakit geçirebilmesini sağladı.

Cat Royale'i geliştirmek ve incelemek için Blast Theory ile birlikte çalışan araştırmacılar, robotların tasarımı ve kedilerle olan etkileşimleri hakkında önemli bilgiler edindiler. Yapay zeka ve evcil hayvan etkileşiminde önemli bir aşama kaydettiklerini düşünen ekip elde ettikleri sonuçları Hawaii'deki CHI 2024 konferansında sundular.

Kaynak: Sci news

15/05/2024

Keditörün Önerisi

Kedi

04.11.2021

Çoğu memeli canlılar gibi insanlar ve kediler temelde aynı organlara sahiptir. Ancak elbette ...

Kediler Alemi

Kediler Kaç Kelime Anlar?

14.10.2022

Kediler ve kediciler arasında güçlü bir bağ vardır. Sürekli olarak kedinizle konuştuğunuzu ...

Kuşlarda Stres

30.10.2021

Hayatını tehlikeye atabilecek birçok başka patolojiye yol açabilen kuşlardaki stresi iyi ...

18 Mart Çanakkale Zaferi

18.03.2021

Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatan için ...