Sarman kedilerin korkusuz olması Vikinglerle ilgili olabilir

Sarman kedilerin korkusuz olması Vikinglerle ilgili olabilir

İngiltere’de yapılan yeni bir araştırmaya göre, sarman kedilerin bu kadar cesur olmasının Vikinglerle bir bağlantısı olabilir.

İngiliz bir kedi davranışı uzmanı olan Roger Tabor, İngiltere’deki sarman kedilerin neden bu kadar cesur, maceraperest, hareketli ve biraz da kavgacı olduğunu anlamak üzere bir araştırma yaptı. Bulduğu sonuç sizi biraz şaşırtacak, çünkü Tabor’a göre bunun sorumlusu Vikingler olabilir.

Uzmanlara göre Vikingler İngiltere’yi işgal etmek üzere gelirken yanlarında evcil hayvan olarak sarman kedileri de getirdiler. Sarman geninin güçlü olduğu kedilerin bilimsel olarak haritalanmasının ardından, bu kedilerin Avrupa ve Birleşik Krallık'ta Viking yerleşiminin olduğu yerlerde ortaya çıktığı görüldü.

Vikinglerin sarmanları Türkiye'den ve Karadeniz çevresinden İskandinavya'ya ve Britanya'daki yerleşim yerlerine taşıdığına inanılıyor. Vikinglerin sarman kedileri yanlarına almalarının sebebinin görünüş olarak kendilerine yakın bulmaları olduğu düşünülüyor.

“Vikingler gibi anlaştıkları insanlara karşı dost canlısı, ancak rakip kedilere karşı sertler.”

Roger Tabor, Vikinglerle İngiltere’nin işgaline tanık olan sarmanların o süreçte birlikte bolca vakit geçirdikleri bu denizcilerden etkilenmiş olabileceğini dile getiriyor. Tabor, “Viking eğilimine sahip olduğu söylenebilir; anlaştıkları insanlara karşı dost canlısı, ancak rakip kedilere karşı sert."

İngiltere’deki sarman kedilerin korkusuz, hareketli, maceraperest, kavgacı, ama sevdiklerine karşı dost canlısı olmalarını Vikinglerle açıklayabiliriz. Peki, Türkiye’deki sarmanların da böyle olmasını nasıl açıklayacağız?

Kaynak: BBC

Görsel: Leonardo AI

10/05/2024

Keditörün Önerisi

Kedilerde Nefes Problemi

20.01.2023

Eğer kediniz nefes almakta zorluk yaşıyorsa, alerjiden enfeksiyona birçok faktör buna neden ...

Kediler Alemi

Kedi Burnunun Mükemmelliği

14.06.2023

Can dostlarımızın öpmelere doyamadığımız burunları, en önemli duyu organıdır. Zarif bir ...

Kedileri Ne Üzer?

25.08.2023

"Kediyi ne ya da neler üzer?" sorusuna verilebilecek birden fazla yanıt olsa da dostlarımızı ...

Kedilerde İlkel Kese Nedir?

02.09.2022

İngilizce'de “Primordial Pouch" olarak adlandırılan ilkel kese, doğadaki vahşi kedilerde ...