Kedinize tahmininizden daha çok benziyorsunuz

Kedinize tahmininizden daha çok benziyorsunuz

Sahip olduğunuz hayvana göre kişilik tahmini yapılabilir mi? Bilim insanlarına göre evet! Araştırmalara göre insanlar kendilerini yakın hissettikleri hayvanın karakter özelliklerine daha yakınlar. Kediciyseniz mesafeli, temkinli ve bağımsız olma ihtimaliniz yüksekken, köpek insanıysanız büyük ihtimalle daha arkadaş canlısı, eğlenceli ve sadıksınız.

 

Austin’deki Texas Üniversitesi'nde ve Wisconsin’deki Carrol Üniversitesi’nde gerçekleştirilen iki ayrı araştırmaya göre, kedi insanı veya köpek insanı olmak belirli karakter özelliklerine sahip olduğunuzu gösteriyor olabilir. Araştırmacılar katılımcıların kendilerini kedici, köpek insanı ya da hiçbiri veya her ikisi olarak tanımlamalarını istediler. Ardından, kendilerine en uygun özellikleri seçmeleri gerekiyordu. Sonuçlar tam da beklenilen gibi çıktı. 

 
İşte araştırmalara göre kedicilerin paylaştığı kişilik özellikleri:


Farklı
Araştırma, kendilerini köpek insanı olarak tanımlayanların, kendilerini hem köpek insanı, hem de kedici olarak tanımlayanlara ve ikisi de olmadığını söyleyenlere benzer cevaplar verdiğini buldu. Ancak kedicilerin tepkileri diğer tüm gruplardan belirgin şekilde farklıydı. Araştırmacılar bunun kedicilerin daha bireysel olduğunu gösterebileceğini savunuyorlar. 

Entelektüel

Wisconsin'deki Carroll Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada psikologlar, kedicilerin genellikle daha eğitimli olduğunu ve ayrıca zeka testlerinde daha yüksek puanlar aldıklarını açıkladı. Peki bu gerçekten kedicilerin, köpek insanlarından daha akıllı olduğu anlamına mı geliyor? Hayır, sadece kedicilerin evcil hayvanları gibi daha meraklı olma eğilimleri vardır.

 

İçe dönük
Araştırmacılar kedicilerin doğal olarak daha içe dönük olduğunu buldular. Dışarıya çıkma veya sosyal etkileşim fırsatları arayan köpek insanlarının aksine, kediciler kedileriyle ve iyi bir kitapla kıvrılmayı tercih ettiklerini söyledi.

Yeni deneyimlere açık

Araştırmalar kedicilerin içe dönük olduğunu ve hatta nevrotikliğe eğilimli olabileceğini gösterirken, beklenmedik bir şekilde yeni deneyimlere daha açık oldukları da tespit edildi. Bu da kedicilerin karmaşık bir karaktere sahip olduğunu gösteriyor.

 

Endişeli

Yapılan araştırmalar kedicilerin köpek insanlarına göre daha kolay strese girmeye eğimli olduğunu gösteriyor.

 

Tipik bir kedici nasıl olur?

Kendi başınıza vakit geçirmeyi mi tercih ediyorsunuz? Yeni şeyler denemek size kendinizi iyi mi hissettiriyor? Düşünce ve eylemlerinizde alışılmadık olduğunuz mu söyleniyor? Meraklı, okumaya ve öğrenmeye hevesli misiniz? Bütün bunlara ek biraz da endişeli misinizdir? O zaman tebrikler, siz tipik bir kedicisiniz! Bu -eğer yoksa- hemen bir kedi sahiplenmeniz gerektiğinin bir işareti!

 

Kaynak: webmd.com

Görsel: leonardo.ai


29/04/2024

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedi Hafızası

05.05.2023

Japon uzmanların yaptığı araştırmada, kedilerin belirli hafıza testlerinde oldukça iyi ...

Proboscis Maymunu​

22.10.2021

Birbirinden ilginç özellikleri ve burnuyla ilk bakışta bütün dikkati üzerine çeken ...

Kediler Kıskanır Mı?

16.03.2023

Kediler, evde yaşayan insanların her birine farklı şekilde davranırlar. Evdeki insanları ...

Kedilerin Yaşam Evreleri

07.04.2023

Kedinizin hayatın hangi aşamasında olduğunu hiç merak ettiniz mi? Kedilerin yaşam ...