Kediler ne kadar hızlı koşabilir?

Kediler ne kadar hızlı koşabilir?

Kediler gün içerisinde o kadar çok uyur ki bu durum onların çoğu zaman tembel olarak etiketlenmesine sebep olur. Ama kedileri hafife almak yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri! Haydi gelin, kedilerin ne kadar hızlı koşabildiğini birlikte keşfedelim.

Muhteşem anatomi

Kedilerin ne kadar hızlı koşabileceğini daha iyi anlamak için, onların muhteşem anatomisine daha yakından bakalım, böylece nasıl bu kadar hızlı koşabildiklerini daha net anlayabiliriz.

İlk olarak kediler ayakları yere vücudunun diğer yerlerinden daha önce değecek şekilde konumlarını düzeltme yeteneğine sahiptirler. Bu yeteneğe "doğrulma" adı verilir ve bu kediler için nefes almak gibi tamamen içgüdüsel bir eylemdir. Ayrıca, son derece esnek olmaları bu hareketi kusursuz bir şekilde yapmalarına olanak tanır.

İkinci olarak kediler parmak uçlarında yürür ve koşarlar. Bu özellik "digitigrat" olarak adlandırılır. Bu yetenekleri, yerle daha az sürtünme oluşturarak enerjilerini yukarı doğru yönlendirmelerine yardımcı olur.

Bir mancınık veya bir yay hayal edin; kedilerin arka ayakları da benzer şekilde hareket ederek kendi vücut ağırlıklarının altı katı hızla kendilerini fırlatmalarına ve vücut uzunluklarının en az üç katı adım atmalarına olanak tanır.

Şimdi rakamlara bir göz atalım

En hızlı kara hayvanı olan çitaların Felidae (kedigiller) ailesinden olduğunu hatırlayarak başlayalım. Çitalar saatte 120-130 km kadar hıza çıkabilirler. Peki ya evcil kediler? Akrabaları kadar olmasa da kediler de oldukça hızlıdır, tahmini olarak saatte 50 km hıza ulaşabilirler. Yerleşim yerleri içerisinde bir arabanın saatte 50 km hızla gittiğini düşünürsek kedilerin bu arabalara rahatlıkla yetişebileceğini söyleyebiliriz.

Kediler insanlığa karşı!

Kedilerin hızlarını biraz daha anlayabilemek için onları en hızlı insan olan Usain Bolt ile karşılaştıralım. Bolt’un rekoru saatte yaklaşık 38 km idi. Kedilerin 50 km hızına kıyasla bu daha düşük bir performans. Bir kedi Bolt’u geçebilir belki ama Bolt da ona kesinlikle yaklaşacaktır.

Kaynak: Pawsomekitty

Görsel: Canva 

 

24/04/2024

Keditörün Önerisi

KEDİCİ KEDİ MÜZESİNDE!

05.10.2023

Türkiye’nin ilk ve tek kedi - kültür dergisi KEDİCİ, Kedi Müzesi’nde yerini aldı. ...

Kediler Alemi

Kediler sahiplerini korur mu?

25.04.2024

Korumacı evcil hayvanları dendiğinde aklımıza ilk olarak hiç kuşkusuz köpekler gelir. Ancak ...

Kediniz Hiperaktif Mi?

02.08.2022

Hiperaktif, yerinde duramayan, oyun oynamaktan sıkılmayan çok hareketli bir kediniz mi ...

Atatürk'ün Hayvan Sevgisi

10.11.2022

Mustafa Kemal Atatürk’ün her ne kadar üç köpeği olduğu bilinse de, hayvan sevgisi sadece ...