Kediler renkleri görebilir mi?

Kediler renkleri görebilir mi?

Kediler etraflarındaki dünyaya baktıklarında hangi renkleri görebilirler? Haydi gelin bir kedinin görme yeteneğinin nasıl çalıştığına yakından bakalım.

Kediniz bahçeyi keşfederken ya da lezzetli bir ödül beklentisiyle odanın diğer ucundan size bakarken, kedilerin hangi renkleri görebildiğini merak edebilirsiniz. Dünyayı siyah beyaz mı görüyorlar, yoksa bizim gibi muhteşem renklerle mi? Kedinizin görüşünün nasıl çalıştığını anlamak, dünyayı onun gözünden görmenize yardımcı olacaktır.

Kediler hangi renkleri görebilir?

Kediler renkleri görebilir ancak insanların görebildiği kadar farklı tonları göremezler. Göz yapılarından dolayı kedilerin en iyi görebildikleri renklerin mavi ve sarı olduğu, kırmızı ve yeşilin ise onlara, kırmızı-yeşil renk körü olan insanlar gibi, grinin tonları olarak göründüğü sanılmaktadır. Renklerin tüm yelpazesini tam olarak göremedikleri için kediler, etraflarındaki dünyayı görüntülerken parlaklığa ve harekete çok daha fazla güvenirler.

Kediler renkleri nasıl görür?

Tıpkı insan gözlerinde olduğu gibi kedilerin gözlerinde de, düşük ışıkta görmek için kullanılan çubuk adı verilen hücreler ve rengi algılamak için kullanılan koni adı verilen hücrelerden oluşan bir retina (gözün arka kısmındaki ışığa duyarlı kısım) bulunur. Ancak kedilerin insan gözündeki üç tipe kıyasla yalnızca iki tip koni hücresi vardır ve bizde genel olarak 10 kat daha fazla koni hücresi bulunur, bu da daha geniş bir renk yelpazesi görmemize olanak tanır. Kedilerin bizden çok daha fazla çubuk hücresi vardır, bu da onların gece görüşlerinin bizimkinden çok daha üstün olduğu anlamına geliyor.

Bir kedinin görüşü nasıldır?

Eğer dünyayı kedinizin gözlerinden görebilseydiniz, muhtemelen oldukça donuk ve bulanık görünürdü. Renklerin o kadar canlı ve parlak görünmemesinin yanı sıra, altı metreden uzaktaki her şey odak dışı görünecektir. Bunun nedeni kedilerin bize göre çok küçük bir keskin görüş aralığına sahip olmasıdır. Görüşümüz 30 ila 60 metre uzaktaki nesneleri net olarak görüntülerken, kedilerin nesneleri net görebilmesi için onlara çok daha yakın olması gerekir. Ancak kedilerin bizden çok daha geniş bir görüş alanı vardır ve düşük ışıkta daha iyi görebilirler. Onların gözbebekleri bizimkinden çok daha geniş bir alana yayılarak gözlerine daha fazla ışık girmesini sağlar, dolayısıyla görmek için bizim kullandığımız ışığın yalnızca altıda birine ihtiyaç duyarlar.

Kaynak: Cats.org

Görsel: Canva

16/04/2024

Keditörün Önerisi

Kedilerde Utangaçlık

13.01.2023

Kedinizin yabancılara karşı neden utangaç olduğunu merak ediyorsanız veya korkmuş bir ...

Kedilerde Nefes Problemi

19.05.2023

Eğer kediniz nefes almakta zorluk yaşıyorsa, alerjiden enfeksiyona birçok faktör buna neden ...

Kediler Alemi

Kedilerde Solunum Sistemi

09.03.2023

“Vücudun oksijen gereksiniminin sağlanması konusunda kedilerin solunum sistemi insanlarınkine ...

Meraklı Şimal - Nuray Erman

14.07.2022

Bu kadın benden ne istiyor anlayamadım bir türlü. Beni aldı ensemden tuttu o hiç sevmediğim ...

İlk Kedi Okulu Açıldı

06.12.2021

Ekvador’da ilk kez yavru kedilere eğitim vermek amacıyla Kinder Para Gatitos isimli bir kedi ...

Kediniz Kaç Yaşında?

17.12.2022

Kedicilerin kedilerinin yaşlarını hesaplamak konusunda kafaları biraz karışık. Kedilerin ...