KEDİLERDE STRESİN ÇÖZÜMÜ MÜZİK!

KEDİLERDE STRESİN ÇÖZÜMÜ MÜZİK!

Ankara’da kedicilere 30 yılı aşkın tecrübesi ile pet sağlık hizmet veren Cat Hospital Kedi Hastanesi kurucu hekimi Vet. Hek. Dr. S. Tarkan Özçetin, kliniğine aldığı piyano ile kedilere terapi yapıyor.


Vet. Hek. Dr. S. Tarkan Özçetin: “Bizler uzman ve ileri teknikleri benimseyen kadromuz ile kedilere en uygun bakımı sunuyor ve sağlıkları için hiç bir detayı göz ardı etmiyoruz. Müzik de bu detaylardan biri… Müziğin her canlıda olumlu etkileri kanıtlanmış bir gerçektir ve kediler de müziğe en duyarlı canlılardır aslında. Kediler en ince frekanstaki ses dizilimlerinden başlayarak yüksek ve tiz sesleri duyabilme kabiliyetine sahiptir. Duymak, işitmek en iyi oldukları konulardan biridir ve sanılanın aksine kediler çok duygusaldır. Biz insanların negatif enerjisini nötrleyerek pozitif enerjiye çeviriler. Bu nedenle kedilerin de duygusal ve duyusal olarak beslenmeleri, negatif enerjiyi atarak sakinleşmeleri gerekir. Özellikle piyano bazlı enstrümantal müziklerin kediler üzerinde sakinleştirici özelliği vardır. Kedi hastanesi olarak, kedilerimizi hem sakinleştirerek müzik ile rehabilite etmek hem de tıbbi sağlık durumlarını, ruhsal sağlık durumlarını da tedavi ederek destekliyoruz. Müzik ruhun gerçekten gıdası ve bu durum kediler için de değişmiyor. Bu nedenle biz kedilerimize rehabilite destek verirken belli periyodlar ile tedavi planımıza uyarak, canlı piyano dinletisi sunmaktayız.” Dedi.


Özçetin sözlerine şu şekilde devam etti: “Kediler seslere karşı bazen aşırı reaksiyon gösterdiği için nasıl olacağı konusunda başta endişelendik. Özellikle de ağır hasta kedilerin tepkileri konusunda tereddüt ettik. Ama düşündüğümüzün tam tersi oldu, sonuçtan çok memnunuz. Kedilerin, en çok da agresif kedilerin piyanonun yumuşak tonlarıyla rahatlayıp sakinleştiklerini tespit ettik. Müzik, hastalıklarından dolayı stresli olan kedilerin o streslerini yok etti."


Deneyimli hekim Dr. S. Tarkan Özçetin evinde can dostlarına ev sahipliği yapan kedicilere de evde klasik müzik dinletisini göz ardı etmemeleri için öneride bulundu.

07/12/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Sıradan Kedi Yoktur

17.12.2021

Kedilerin sıradan ve hepsinin aynı özelliklerde olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hepsinin ayrı ...

KEDİM İLE İLK GÜN

20.07.2023

Kedinizi evinize ilk getirdiğiniz gün ve hatta ilk an, özel olduğu kadar dikkat gerektiren ...

Oyuna Davet

13.01.2023

Kabul edelim, kediler genellikle uykuya düşkünlükleriyle bilinirler. Köpeklere kıyasla enerji ...

Kedi Ve Müzik

12.09.2021

Müzik açıkken, kediler bu durumdan rahatsızlık duyar mı? Ya da müzik onları rahatlatır ...

Hatay'da İnsanlık Yanıyor

10.10.2020

Hatay Yanıyor… Hatay’da sadece ormanlar değil, ormanlarda yaşayan canlılar , masum canlar ...