Kedi Hastanesi Hekimlerinden Saadet Çıtak Oflaz Kedici Okurları İçin Yazdı "Kedilerde Tromboemboli"

Kedi Hastanesi Hekimlerinden Saadet Çıtak Oflaz Kedici Okurları İçin Yazdı

Trombüs büyük kan pihtisini ifade eder. Tromboemboli de kediler de kan pıhtılarının kaç akışını engellediği durumu ifade eder. Ciddi ağrılı dramatik olgulardır.

Tromboemboli yaşayan hastaların sahipleri kliniğe ajite, korkmuş, şaşkın halde gelirler. Bazen yanlarında gerçekleşeceği gibi eve geldiklerinde de gelişmiş şekilde karşılaşabilirler.

Aniden gelişen arka bacakları kullanamama, çığlık atma, solunum stresi halinde olma ilk gözlemledikleri belirtiler olur. Ilk Veteriner Hekim muayenesinde arka bacakların derin ağrı duyumu kaybı, pati altlarının renkli oluşu, bacaklardaki soğukluk ağrılı duruş, dil dışarıda solunum stresi göstergesi gözlemlenir. Bazen hekimler, çok çabuk kliniğe veya hastaneye gelindiyse eğer soğukluk tam şekillenmemiş olabileceğinden tırnak kesimi ve femoral nabiz kontrolü ile dolaşım kontrolü sağlayabilirler.

Bir sonraki aşamada görüntülemelere gidilerek omurga hasarları olgularından ayrımı sağlanmalıdır. Sebep daha çok kalp hastalığı olması ile beraber vakaların çok küçük bir kısmında kanser ve idiopatik sebepler de ortaya konmuştur. Kedilerde en sık görülen nedenler Hipertrofik Kardiyomyopati ve buna bağlı olarak sol atriyal dilatasyon ve hipertansiyon arasındadır. Kalp hastalığında pıhtı oluşumuna düzensiz (türbülansli) kan akışı yol açar.

Pıhtı oluşumu arka bacaklara giden Aort dallarında olabileceği gibi beyin, akciğer ve böbreğe giden damarlarda da şekillenebilir. Prognozun daha da ağır olduğu olgulardır. Akut belirtiler ve kayıplar şekillenebilir. Tedavide ilk olarak ağrı kesiciler, oksijen ve trombolitik ilaçlar tercih edilmelidir. Var olan hastalığın tanısı koyularak tedavisi başlatılmalıdır. Kötü prognoza sahip bu hastalarda hospitalizasyon ve tedavi sonrası hayatta kalanlar da bulunmaktadır. Evde bakım, temizlik ve tedavi takibi düzenli yapılmalıdır. Kedilerin düzenli Veteriner Hekim kontrolünde kalp muayenesi ve kan değerlendirmesi yapilmalidir.

Özel ırk kediler kalp hastalıklarına daha yatkın olmaları göz önünde bulundurulmalıdır. Cinsiyet veya yaş olarak yatkınlık görülmemiştir.

21/11/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediniz Size Güveniyor mu?

15.08.2023

Güven her ilişkinin temel taşıdır. İnsanlar arasında güven olmadan ilişkilerin bir ...

Kediler Üşür Mü?

19.01.2023

Kediler sıcağı seven canlılardır. Kışın onları evin en sıcak bölgelerinde, kalorifer ...