Vahşilik Değil, “Cute Agression”

Vahşilik Değil, “Cute Agression”

Bebek ya da bir hayvan gördüğünüzde ona sıkıca sarılıp, öpüp koklamak ya da ısırmak istediniz mi? Merak etmeyin vahşi ya da yamyam değilsiniz. yaşadığınız sadece “Cute Agression.”

Sevimli mi sevimli böyle tam mıncırmalık yavru bir kedi gördüğümüzde çoğumuz ilk önce aşırı pozitiflik hissederiz böyle içimiz içimize sığmaz sanki mutluluktan. Ardından aşırı mıncırma perileri gelir. Kendimizden ne kadar geçtiysek bilim insanları tarafından fark edilmişiz!

Pyschological Science dergisinde bu ikinci negatif tepkinin kontrolden çıkan pozitif etkiyi dengelemek için ortaya çıkıyor olabileceğini açıklayan bir araştırma yayımlandı.
Yale Üniversitesi’nde bir araştırma grubu yaşanılan bu durum için “Cute Agression” yani “Sevimli Saldırganlığı” terimini üretti.

Cute agression ilk olarak bilimsel anlamda 2012’de Rebecca Dyer ve Oriana Aragon tarafından kullanıldı.

Yapılan deneylere 109 katılımcıdan sevimli, komik ya da ifadesiz hayvanların gösterildiği slayt izlenirken baloncuklu naylon tutmaları istendi. Araştırma sonuçlarında beklenen, sevimli hayvanlar gösterildiğinde baloncuk patlatmada artış olmasıyken, görüldü ki diğer iki gruba nazaran adeta kontrolden çıkacak kadar fazla baloncuk patlattılar.

İşin ilginç yanı ise, sevimli hayvanlar fiziksel olarak ulaşılamayan bir konumdayken daha güçlü hale geliyor. Sadece hayvanlara değil benzer etkileri bebek fotoğrafları da yaratıyor. Detaylandırılan araştırmada, bebek ne kadar sevimli ve küçükse katılımcıların yaşadığı o duygu da o kadar büyük oluyor.

07/06/2023

Keditörün Önerisi

Siyam Kedisi

24.03.2023

Tayland olarak bildiğimiz Güneydoğu Asya ülkesinin eski adı Siyam’dı. Siyam kedisi de bu ...

Kedi Korkusu Nasıl Yenilir?

17.09.2021

Kedi görünce çığlık atma hatta masaların üzerine çıkmaya kadar varan abartı davranış ...

Kedilerin Dünyası

13.05.2022

Kediniz sabah erken alarm görevi ile sizi uyandırdı, biraz kendini sevdirdi ve mama istiyor! ...

Kediler Alemi

Van Kedisi & Ankara Kedisi

23.04.2022

Türkiye’nin endemik canlıları olan ve tüm dünya tarafından tanınan Van kedisi ve Ankara ...

CİNS KARA KEDİLER

18.09.2023

Siyah tüylü kedi cinsleri, hem mitlerin odağındalar hem de tarihin tozlu sayfalarında. Siyah ...