Kediniz hapşırıyorsa dikkat!

Kediniz hapşırıyorsa dikkat!

Kedilerin zaman zaman hapşırdıklarına hepimiz şahit olmuşuzdur.  Kediler de insanlar gibi ağız ve burunlarından güçlü bir şekilde hava çıkışı meydana gelerek hapşırırlar. Yine insanlara benzer bir şekilde kediler de burunlarına kaçan toz, polen ve benzeri maddeler nedeni ile hapşırabilirler. Fakat telaş etmeyin bunlar olağan şeylerdir ve aslında önemli olan hapşırmanın ne kadar uzun sürdüğü ve ne sıklıkla tekrarlandığıdır.

Kedilerde alerjik durumlar meydana gelebilir. Kimi kedi alerjik reaksiyonlara daha dirençliyken, kimisi alerjik bir yapıda olduğunu, hapşırıklarıyla belli eder.

Kedilere alerji yaratabilecek bazı durumlar vardır:

Parfümler ile her türlü kokulu sprey ve kolonyalar kedilerde alerjik reaksiyona sebebiyet verebilir. Sigara dumanı onları rahatsız eder ve oradan kaçmak isterler. Hapşırmalarına sebep olabilir. Deterjanlar ve temizlik malzemeleri ve ağır kimyasal maddeleri kedilerden muhakkak uzak tutmalısınız. Böcek ve haşarat spreyleri kedilerde ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Yanan mum ve tütsü benzeri koku yayıcılar alerjik sorunlara sebebiyet verir.

Küfler ve tozlar da kedilerde alerjik semptomlar görülmesine sebep olabilir. İnsanların polenlere çok yaygın alerjik durumu olduğu bilinmektedir. Kedilerin de birçoğunun, tıpkı insanların olduğu gibi polenlere alerjisi vardır.

Alerjik olmak, hapşırmanın olağan nedenlerinden görülürken uzun süreli hapşırma ciddi bir sağlık sorununun göstergesi olabilir. Kedinizin hapşırmasına halsizlik, kusma, ishal, burun kuruması, burun ve göz akıntısı, gözlerde şişkinlik, iştahsızlık, nefes almakta zorlanma ve öksürük gibi belirtilerden en az birisi ekleniyorsa, vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurmalısınız.

06/06/2024

Keditörün Önerisi

Kedi Süperstar!

17.10.2023

Türk pop müziğinin Süperstar'ı olarak kabul edilen Ajda Pekkan önceki akşam Harbiye ...

2 Kedi, 1 Evde

21.11.2022

Kedilerin sevimli olduğunu inkar etmek mümkün değil. Yumuşak, sevimli, enerji doludurlar. ...

Kediler Alemi

Manavgat’a Yardım Eli

30.07.2021

Manavgat yangın felaketine seyirci kalamayan Animallia Hayvan Hastanesi ekipleri bölgeye yardım ...

Kedili Seyahat

04.02.2023

Evcil dostlarımız seyahat etmekten hiç hoşlanmazlar. Genel olarak değişikliği ...

KEDİCİ KEDİ MÜZESİNDE!

05.10.2023

Türkiye’nin ilk ve tek kedi - kültür dergisi KEDİCİ, Kedi Müzesi’nde yerini aldı. ...