Kedi Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Kedi Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Kediler, bakımı kolay gibi gözüken ancak iyi bir bakıma ihtiyaç duyan canlılardır. Bir kedi ile aynı evi paylaşmadan önce tüm sorumluluklarınızı yerine getireceğinizden emin olmalısınız. Kediler hakkında doğru bilinen klişeleşmiş yanlışlar vardır. İşte bunları sizler için derlerdik..

Yanlış 1: Kedi tüyü kist yapar

Kedi tüyünün ciğere yapışması ve ardından ciğerde kist oluşması ile ilgili korku dolu hikayeyi mutlaka duymuşsunuzdur. Bu bilgi tam anlamıyla yanlıştır. Doğrusu, kedi tüyü asla kiste sebep olmaz. Kiste sebep olan şey, kedi tüyü üstündeki bir çeşit parazittir. Şunu söylemeliyiz ki, aşıları tam olan kedilerde bu parazitlerden bulunmaz. 

Yanlış 2: Kemik kediler için faydalıdır

Sokakta yaşayan dostlarımız dışarıda karınlarını doyurmak için kemik yiyebiliyorlar. Ancak bu onlar için faydalı değil aksine tehlikelidir. Sağlıkları açısından, mide ve bağırsak sorunlarına yol açabilir. Ayrıca kemik sert bir yapıya sahiptir, kedilerde diş kırılmasına sebep olabilir.

Yanlış 3: Çiğ et kediler için faydalıdır

Çiğ et verildiğinde, kediler bayıla bayıla yiyeceklerdir. Ancak bu tamamen yanlış bir davranıştır. Çiğ et kediler için faydalı değil, zararlıdır. Zira çiğ et çok fazla bakteri ve parazit içeriyor. Bu kedinizde hastalıklara ve zehirlenmelere sebep olabilir. Eğer kedilere et vermek istiyorsanız, haşlanmış ve yağsız et vermelisiniz.

Yanlış 4: Kediden insana parazit bulaşır

Kedilerden insanlara parazit bulaşabileceğine dair yanlış bir bilgi yaygın olarak bilinmektedir. Hatta sırf bu endişe dolayısıyla kedilerden korkan, uzak duran insanlar mevcut. Böyle bir şey söz konusu değildir. Aşıları ve parazit ilaçları tam yapılan kedilerden insanlara parazit bulaşmaz.

Yanlış 5: Kediler yaralarını yalayarak iyileştirir

Bu da kedilerle ilgili yanlış bilgilerden biridir. Kedilerin kendilerini yalamalarının nedeni temizlenmektir. Temizlemek için kedilerin yaralarını yalaması, söz konusu yaranın iyileşme süresinin gecikmesine sebep olacaktır. Aynı zamanda dikenli dil yapısı nedeniyle yaranın tahriş olması kaçınılmazdır. Hatta ağızdaki bakteriler veya bir enfeksiyon varsa bu durum yaranın iyileşmesini daha da geciktirebilir.

Yanlış 6: Hamilelikte kedi ile yaşamak hastalık riski oluşturur

Bu kedilerle ilgili öne sürülen en büyük yanlışlardan biridir. Hamile kadınların kedilerden uzak durması gerektiği söylenir. Halbuki buna gerek yoktur. Bazı kedilerde toksoplazma denilen bir parazit bulunur. Bu parazit normal bir insanda vücudunda herhangi bir belirti göstermezken, hamile kadınların karnındaki bebeklere ciddi zararlar verebilir. Hamile bir kadının bu paraziti kapmasının tek yolu kedi dışkısına dokunmaktır.

Dolayısıyla dışkıya dokunmadığı sürece herhangi bir parazit kapması söz konusu değildir. Kedi kumunu temizleme görevi ailenin başka bir üyesine verilirse, hamile kadınlar da kedileriyle beraber mutlu hayatlarına devam edebilirler. Bununla birlikte her kedide bu parazitler bulunur diye bir şey söz konusu değildir. Çiğ et yemeyen ve dışarı çıkarılmayan ev kedilerinin büyük bir çoğunluğunda bu parazitlere rastlamak oldukça zordur.

22/06/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Geveze - Tuğba Sancak

08.04.2021

İlayda, babasının tayini çıktığı için başka bir okula gitmek zorunda kaldı. Eski ...

Kedilerin Dünyası

13.05.2022

Kediniz sabah erken alarm görevi ile sizi uyandırdı, biraz kendini sevdirdi ve mama istiyor! ...

Ünlü Kediler

31.12.2021

Onlar tarih, bilim ve edebiyat dünyasına yön vermiş kediler... Ancak bu, hiç de umurlarında ...

Atatürk'ün Hayvan Sevgisi

19.05.2022

Mustafa Kemal Atatürk’ün her ne kadar üç köpeği olduğu bilinse de, hayvan sevgisi sadece ...

Kedinizin Ağız Hijyeni

15.11.2021

Kedilerin ağzını temiz tutmak gerçekten önemlidir, aksi takdirde plak ve bakteri birikebilir ...

Robot Kedi: Nicobo

22.04.2021

Japon elektronik üreticisi Panasonic, durduk yere gaz çıkaran ve bebek gibi konuşan sevimli ev ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER