Kediler Televizyon İzler Mi?

Kediler Televizyon İzler Mi?

Televizyonda bir belgesel açıksa kedilerin verdiği komik tepkileri tüm kediciler görmüştür. Bir kedi televizyona ilgi duysa da, onların gerçeklik algısı, insanınkiyle aynı değildir.

Televizyon, ışık yayan ve görüntüleri değişen renklerde ve çeşitli seslerde gösteren bir cihazdır. Yani, kedinizin sadece bu nedenle bile ekran ilgisini çekebilir. Ancak izleme davranışını, sadece ışıklar ve renkler nedeniyle açıklayamayız. Çünkü kedinin ekranda gördüklerine dikkat ettiğini açıkça görebilirsiniz. Kediler ekranda ne olduğuna bakar, hareketleri başlarıyla takip eder ve hatta görüntülerde görünenleri avlamaya çalışırlar. Bir belgesel açın ve kedinizin yaptığı davranışları izleyin.

Kedilerin televizyon izlemesiyle, insanların izlemesi arasında farklar vardır.

Görme

Kediler, renkli görme yeteneğine sahip olmalarına rağmen çoğunlukla yeşil ve mavi renkleri algıladıkları için ekrandaki sıcak renkleri algılamazlar. 

Hareket algısı

Hareket algısı, gözün yakalayabileceği saniyedeki görüntü sayısına bağlıdır. Modern televizyonlarda saniyede yaklaşık 25 görüntü yakaladığımız için bize hareket gibi görünen 60 fps gösterebiliyor. Bir kedi yaklaşık 70 fps yakalayabilir, bu nedenle ekrandaki görüntüler onlar için çok daha statik olacaktır.

Dikkat

Bu temel bilişsel süreç, kediler ve insanlar arasında da farklı şekilde çalışır. Dikkatimizi bir saatten fazla ekrana sabitleyebilmemize rağmen, kediler televizyon izledikleri sürenin sadece yaklaşık % 6'sına dikkat ederler.

İşitme

Bir kedinin duyması, insanlara göre çok daha keskindir. Bu nedenle, televizyonda dikkatlerini çeken her zaman görüntüler değil, çoğunlukla seslerdir.

20/06/2022

Keditörün Önerisi

Uyku - Dr. Tarkan Özçetin

03.01.2022

Tıpkı Fikret Kızılok’un şarkısındaki gibi: “Uyku kardeşim ver elini, usul usul damla ...

Kediler Alemi

Kediler Rüya Görür Mü?

11.07.2021

Kediler uyurken kuyruklarını sallaması, ayaklarında, patilerinde ve bıyıklarında ani ...

Mia'nın Sevgi Dolu Hikayesi

28.05.2020

Trabzon'da "Golden" cinsi 6 yaşındaki "Mia" isimli köpek, öksüz kalan kedi yavrularına sahip ...

Kediler Nasıl Sevilir?

24.06.2022

Kedilerin vücut dilleri onları ne zaman ve nasıl sevebileceğimiz ile ilgili önemli bilgiler ...

Kediler ve Gerçekler

22.04.2021

Bir kere kedici olduysanız, bu tutkunuzdan asla vazgeçemezsiniz! Bu bilgileri öğrenince onlara ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER