Kedilerin Sindirim Sistemi - Dr. Tarkan Özçetin

Kedilerin Sindirim Sistemi - Dr. Tarkan Özçetin

Kedilerin sindirim sistemi uzunluğunun, vücut uzunluğuna oranı 3-4/1’dir. İnce bağırsakların uzunluğu 3.9 metre, kalın bağırsak uzunluğu 0,4 - 0,6 metredir. Gıdaların sindirim sisteminde kalış süresi ortalama 13 saattir. Yetişkin bir kedinin ağzında 30 diş vardır.

Yetişkin bir kedinin günlük enerji gereksinimi yaklaşık olarak 70 - 80 kcal/kg’dir.

Kediler tam bir etoburdur. Hayvansal proteinleri alamayan bir kedinin uzun süre yaşaması mümkün değildir. Kedilerin diyetlerinde en az % 26 - 30 oranında protein bulunmalıdır. Proteinlerin yapı taşı olan amino asitlerden Taurin ve Arjinin kedilerin hayat fonksiyonları için çok önemlidir. Bu ve diğer amino asitler kedilerin pankreasından insülin salgılanmasını aktive ettiklerinden yetişkin bir kedinin beslenmesinde çok önemli rol oynarlar. Ancak unutulmamalıdır ki aşırı protein tüketimi, ileri yaşlarda kronik böbrek ve karaciğer hastalıklarına neden olabilir.

Karbonhidratlar tüm canlılarda olduğu gibi kedilerin de enerji ihtiyacının karşılanmasında önemli bir yer tutar. Ancak kediler yüksek karbonhidrat içeren diyetleri sindiremezler. Bunun nedeni kedilerin karaciğerinden glikokinaz enziminin salgılanmamasıdır.

Yağlar kedilerin hem enerji ihtiyacını karşılar hem de vücutlarında sentezlenebilen yağ asitleri sayesinde hücre yapısından, hormon sentezine kadar vücudunda gerçekeleşen birçok fizyolojik olayda temel rol alır. Gıdalarla dışarıdan alınması gereken esansiyel yağ asitlerinin eksikliğinde ise, başta deri ve tüy yapısında bozukluklar olmak üzere, birçok problem oluşur.

Vitamin ve minerallerin de kedinizin gıdasında uygun oranda bulunması gerekir. Tabi ki su her zaman bol ve taze olarak kedimize verilmelidir. Özellikle sadece kuru mama ile beslenen kedilerin suya daha çok ihtiyaçları olduğu unutulmamalıdır.

Kedilerin az ve sık aralıklarla beslenmesini sağlamak bir diğer önemli kuraldır. Ancak bu şekilde sindirim sistemleri düzenli şekilde çalışabilir.

19/06/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler

22.06.2022

Kediler evimizin neşesi, sokaklarda başını okşayıp, beslediğimiz birbirinden farklı ...

Kedilere Kişilik Testi

26.10.2021

Amerika’da 45 hayvan barınağında uygulanmaya başlanan yeni bir uygulama sayesinde kedilerin ...

İsviçre Sınıfta Kaldı!

16.02.2022

İsviçre hayvan deneylerine devam kararı aldı, vahşete “Evet” dedi! İsviçre’de ...

Robot Kedi: Nicobo

22.04.2021

Japon elektronik üreticisi Panasonic, durduk yere gaz çıkaran ve bebek gibi konuşan sevimli ev ...

Hayvanlar Aşık Olur Mu?

22.05.2022

Aşık olmak insanlara has bir duygu mudur? Hayvanlar aşık olabilir mi? Bilim insanları ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER