Kedi Severler Köpek Severlerden Daha Eğitimli

Kedi Severler Köpek Severlerden Daha Eğitimli

ABD’deki Carrol Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre kediciler köpek severlere göre daha akıllı. Araştırmacılar, köpek ve kedi severler arasında kişilik farklılıkları olduğunu söyledi.

Köpek severler daha canlı, enerjik, dışa dönük ve kurallara itaatkar bir şekilde uyma eğilimindedir. Kedi severler ise, köpek severlere göre uyumsuz, içe dönük, açık fikirli ve hassastır. Kedi sahipleri de köpek severlerden daha zeki olarak kabul edilir.

Araştırmacılar, kişilik farklılıklarının bir kedinin veya köpeğin tercih ettiği ortam seçimine bağlanabileceğini söyledi.

Psikoloji doçenti Dr. Denise Guastello bir açıklamada, "Köpek sahibi birinin daha canlı biri olacağı mantıklı, çünkü dışarıda olmak, dışarıda insanlarla konuşmak, köpeklerini gezdirmeleri gerekecektir," dedi. "Oysa, daha içe dönük ve hassassanız, belki daha çok evde kitap okuyorsunuz ve kedinizin yürüyüşe çıkmasına gerek olmadığı için de çoğu zaman evde kalıyorsunuzdur."

Araştırmacılar, evcil hayvan olarak kedilerin, başkalarına karşı temkinli olan ve evde kalmayı tercih eden kitap okuyan ve içe dönük kişilere en uygun olduğunu, köpeklerin ise dışa dönük kişiliğe sahip insanlarla uyumlu olduğunu ekledi.

Çalışma için yaklaşık 600 öğrenciye kişilik özellikleri ve kedi mi yoksa köpek sever mi oldukları soruldu. Anketin sonunda kedi severlerden daha büyük bir köpek sever yüzdesi bulundu. Katılımcıların yaklaşık yüzde 60'ının köpek insanı olduğu bildirilirken, sadece yüzde 11'i Kedici olduğunu söyledi. Geri kalanlar her iki hayvanı da sevdiklerini veya sevmediklerini bildirdi.

Araştırmayı yürüten bilim insanları, insanların kişiliklerine göre bir evcil hayvan seçtiklerini, yani enerjik bir bireyin köpekler gibi eşit derecede enerjik bir evcil hayvanı tercih ettiğini söyledi.

Çalışma, kedi sahiplerinin köpek sahiplerinden daha eğitimli olduğunu bulan 2010 Bristol Üniversitesi araştırmasını tamamlar nitelikte.

Araştırmacılar, eğitimli insanların gün içinde meşgul olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu ve bu nedenle yaşam tarzlarına uygun bir evcil hayvan seçme eğiliminde olduklarını söyledi. Köpeklerden farklı olarak, kediler dışarıda uzun yürüyüşlere ihtiyaç duymazlar.

Çalışmayı yöneten Kedi Epidemiyolojisi Kedileri Koruma Öğretim Görevlisi, "Kediler bir köpeğe göre günde daha az zamana ihtiyaç duyuyorlar, bu nedenle geç saatlere kadar çalışan ve işe gidip gelme süresi uzun olan eğitimli insanlar arasında daha popüler oluyorlar" dedi.

Kaynak: University Herald

15/06/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Nasıl Sevilir?

24.06.2022

Kedilerin vücut dilleri onları ne zaman ve nasıl sevebileceğimiz ile ilgili önemli bilgiler ...

Kediler Alemi

Pire - Esra Bandırma

16.02.2021

İnsan popülasyonunun gün geçtikçe artıyor oluşu, dünyamızı daha kalabalık hale ...

Kedi İstasyonu Kuruldu

10.05.2020

Sokak kedilerin bakımı beslenmesi için kurulan Kedi İstasyonu Hatay'ın Arsuz İlçesinde ...

Kediler Neden Sürtünür?

10.03.2022

Kedilerin bazı hareketlerine ve ani davranış değişikliklerine alışmak biraz zordur. ...

Dostça Bir Uyarı…

06.05.2020

Dostça Bir Uyarı…2018 verilerine göre Türkiye’deki hanelerin %10’nunda en az 1 köpek ile ...

Kedinizi Rahat Ettirin

18.10.2021

Kediler bakımına en düşkün canlılar arasındadır. Kedicilerin ilgisini, bakımını ve rahat ...

Kediler Müzik Sever Mi?

08.12.2021

İnsanların büyük çoğunluğu gün içinde az ya da çok olsa da müzik dinlemektedir. Peki ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER