Zambaklar Kediler İçin Öldürücü Olabilir!

Zambaklar Kediler İçin Öldürücü Olabilir!

Kediler için zehirli olan en yaygın iç ve dış mekan bitkilerini bilmek, kedinizin hayatını kurtarabilir. Zambakların, evlerde ve saksılarda yetiştirilen türlerinin, kediler için öldürücü olabileceği ortaya çıktı. Zambak bitkisinin tüm parçaları kediler için zehirli, ancak bitkinin çiçekleri özellikle daha zehirlidir.

Daily Democrat’ın haberine göre; kimyagerler tarafından yapılan araştırmada, zambak bitkisinde bulunan bir maddenin, kedilerde ölümcül böbrek hastalıklarına yol açtığı açıklandı. Zambak yapraklarının kediler tarafından ısırılması ya da polenlerin yalanmak suretiyle bünyeye alınmasının, ya da zambakların bulunduğu vazodaki suyun, kediler tarafından içilmesinin bu rahatsızlıklara davetiye çıkardığı bildirildi. Özellikle Paskalya zambağı, Yıldız zambak ve Asya zambağının en tehlikeli zambak türleri olduğu belirlendi.

Bazı kedilerin zambak toksinlerine karşı daha duyarlı olduklarını ve böbreklerde görülen rahatsızlıkların da kedilerden kedilere değişebildiğini açıklayan San Diego Veteriner Tıp Merkezi veteriner hekimlerinden Julie Fischer, kimi kedilerin zambak toksinlerinden dolayı derhal hayatlarını kaybettiği, kimi kedilerin ise yatalak olarak birkaç gün içerisinde hayatlarını kaybettiklerini açıkladı.

Evinizi bir kediyle paylaşıyorsanız, onların sağlığı her şeyden önemli olmalıdır. Evinizde yetiştirdiğiniz bitkilerin kediniz için toksik olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Evcil dostunuz böyle bir durumdan zehirlenirse vakit kaybetmeden veteriner hekiminize ulaşın.

13/06/2022

Keditörün Önerisi

Kahraman Kedi

17.04.2021

Yavru kediyken bir kutuda nehre atılan kedi, onu kurtaran ve evine alan sahibinin epilepsi ...

Kediler Alemi

Kara Kedi Sendromu

12.11.2021

Tıpkı siyah köpekler gibi, siyah kediler de evlat edinilmekte zorlanıyorlar. Birçok barınak ...

Dumanlı Pars - Fulya Köse

12.02.2021

Dumanlı pars (Neofelis nebulosa) veya Bulutlu leopar, kedigiller (Felidae) familyasından ...

Kedilerde Astım

08.06.2022

Kedilerde sıkça karşılaşılan astım ve kronik bronşit olarak adlandırılan solunum yolu ...

Calico Kediler

23.01.2022

Sokaklarda en sık karşılaştığımız kediler arasında 3 renkli olanların tekir kedilerden ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER