Kedinizin Sizi Sevmesinin En Kolay Yolu

Kedinizin Sizi Sevmesinin En Kolay Yolu

Kediciler; kaç kediniz olursa olsun her biriyle bağ kurmanın yeni yollarını ararsınız. Araştırmacılara göre, en yakın dostumuz olan kedilerimize onları ne kadar sevdiğimizi göstermek ve onların da bizi sevmesini sağlamak için yapabileceğimiz basit bir hareket var.

Bilim insanları belirli bir göz hareketinin kedinizle olan ilişkinizi güçlendirmeye yardımcı olabileceğini keşfetti. İster aileye yeni bir kedi getiriyor olun, ister uzun zamandır evcil hayvanınıza sevgi göstermek istiyor olun, "yavaşça gözlerinizi kapatıp açmanız " onları size daha yakın hissettirebilir.

Araştırmacılar, kedi sahipleri tarafından yavaş göz kırpmanın kedi ve sahibi arasındaki ilişkiyi geliştirdiğinden uzun süredir şüphelenildiğini ve bu nedenle hareketi test etmeyi amaçladıklarını söylüyor. Araştırma için ekip, Birleşik Krallık'taki 14 farklı evdeki 21 kediyi analiz etti. Kedi sahiplerinden her birine, üç metre uzağa oturmaları ve kedilerine yavaşça göz kırpmaları talimatı verildi. Kedilerin yavaş göz kırpmaya tepkileri kameraya kaydedildi ve görüntüler, kedilerin hiç göz kırpmayan sahiplerine kıyasla, yavaş göz kırpan sahiplerine karşılık verdiğini gösterdi.

Yabancılara da Olumlu Tepki Gösterdiler

Araştırmacılar ayrıca, insan kediye yabancıyken yavaş göz kırpmanın olumlu iletişim kurulmasına yardımcı olup olmadığını görmek için ikinci bir deney yaptılar. Bu deney için sekiz haneden 18 kedi gözlemlendi. Bu sefer, kedileri tanımayan araştırmacıların kendileri, kedilere yavaşça göz kırptı ve sonra ellerini yavaşça onlara doğru uzattı. Elde edilen sonuçlara göre, kedilerin önüne nötr bir ifadeyle oturduklarına kıyasla, kedilerin bilim insanlarına yavaşça gözlerini kırptıktan sonra yaklaşma olasılıkları daha yüksekti. Ayrıca kedilerin genellikle yavaş yavaş onlara göz kırptıkları da gözlemlendi.

Peki Neden İşe Yarıyor?

Araştırmacıların yavaş göz kırpmanın kediler üzerinde neden işe yaradığını düşündükleri konusunda birkaç teori var. Birincisi, bir kedinin bir insandan gelen doğrudan göz temasını bir tehdit olarak algılayabilmesi ve yavaş göz kırpma, bu tür bir bakışı kesintiye uğratarak hayvanın rahatlamasına yardımcı olması. Başka bir teori, yavaş göz kırpmanın, neredeyse bir gülümseme gibi, kedi için olumlu bir takviye olabileceğidir. Nedeni ne olursa olsun araştırmacılar, yavaş göz kırpmanın “kedilerde olumlu duyguların bir göstergesi olduğu” sonucuna vardılar. Bu yüzden, bir dahaki sefere kedinize biraz sevgi göstermeye çalıştığınızda, onlara yavaşça göz kırpmayı deneyin!

01/06/2022

Keditörün Önerisi

Kedilere Kişilik Testi

26.10.2021

Amerika’da 45 hayvan barınağında uygulanmaya başlanan yeni bir uygulama sayesinde kedilerin ...

Kediler Alemi

Selkirk Rex

04.03.2022

Kıvırcık tüyleriyle dikkat çeken Selkirk Rex cinsi kedilerinin, bıyıkları bile ...

Munchkin Kedisi

02.01.2022

Munchkin Kedisi genellikle çok sevimli, oyuncu, insana yakın duran, sempatik, akıllı ve kolay ...

Dikkat Kedi Çıkabilir!

18.02.2021

Sivas Belediyesi örnek bir olaya imza atarak, şehrin birçok noktasına ‘Kedi çıkabilir’ ...

Kedilerde Hiperaktiflik

08.05.2022

Yerinde duramayan, oyun oynamaktan sıkılmayan çok hareketli bir kediniz mi var? Akşamları tv ...

Köpeklerde Havlama

07.08.2021

Köpekler yavruyken, homurdanma ve sızlama gibi sesler çıkarır. Peki, köpekler ne zaman ...

Kediler Neden Evden Kaçar?

18.05.2022

Kedilerin evden kaçması kediciler için kontrol altına alınması en zor korkuların başında ...

Kedi Öpücüğü Nedir?

09.01.2022

Deneysel çalışmalar, kedilerin sevgi dolu ve yavaş göz kırpmalarının gerçekten de insan ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER