Kedi ve köpeklerle büyüyen çocuklarda şizofreni riski daha az

Kedi ve köpeklerle büyüyen çocuklarda şizofreni riski daha az

ABD'deki Johns Hopkins Hastanesi'nde görevli bilim insanı Robert Yolken liderliğinde yapılan ve sonuçları "PLOS One" dergisinde yayınlanan araştırmada 396'sı şizofren, 381'i bipolar, 594'ü kontrol grubunda yer alan bin 371 kadın ve erkek incelendi.

Araştırma kapsamında 18-65 yaşlarındaki katılımcılara, yaşamlarının ilk 12 yılında evlerinde kedi ya da köpek besleyip beslemedikleri soruldu. Elde edilen bulgular, 13 yaşından önce evlerinde kedi veya köpek beslenen katılımcıların, yetişkinlikte şizofreniye yakalanma olasılığının yüzde 24'e kadar düştüğünü ortaya koydu.

Yolken, "Ciddi psikiyatrik rahatsızlıkların, yaşamın ilk döneminde maruz kalınan çevreyle bağlantılı bağışıklık sistemindeki değişikliklerle ilişkisi var" dedi. Yolken'a göre "bağışıklık değişimi" kişinin genetik eğilimi bulunan psikiyatrik rahatsızlıkları yakalanma riskini azaltabilir.

Daha önce yapılan farklı araştırmalar da küçük yaşta kedi ve köpekler ile aynı ortamda bulunmanın alerjik reaksiyonları azaltabileceğini, hayvanlardan bulaşan bakteri ve virüsler de dahil olmak üzere dış etkenlere karşı bağışıklık sistemini güçlendirebileceğini, evcil hayvanların stresi azaltmasının beyin kimyasını olumlu yönde etkileyebileceğini ortaya koyuyor.

Kedi ve köpekler, aşıları zamanında yapıldığı sürece, insanlara karşı hastalık açısından bir tehdit oluşturmadığı gibi onlarla büyüyen çocukların paylaşma, empati, arkadaşlık gibi karakter özelliklerinin gelişmesine de yardımcı oluyor.

Kaynak: Science Daily

29/05/2024

Keditörün Önerisi

TEKİR KEDİCİLERE ÖZEL

02.08.2023

Pek çok insan için de tekir kedi cinsi sokak kedileri anlamına gelir. Tekir kedi denildiği ...

Kediler Alemi

Köpeklerin Vücut Dili

23.09.2021

Köpekler gözlerinden, kuyruklarına kadar tüm vücut hareketleriyle iletişim kurarlar. Göz ...

Bir Kedinin Kalbi

18.11.2022

Bir kedinin kalbi dakikada 100 ila 200 kere atar. Kalp kapakçıkları hızla açılıp kapanır. ...

Bu Mama Bozuk Mu?

29.12.2022

Raf ömrü olan kedi mamalarının, bozuk olup olmadığını anlamanız kedilerin sağlığı ...

Elma ve Kedinin Faydaları

13.03.2021

1-Anti-Kanser Vücudu hayat emici kanserli hücrelerden koruyan güçlü anti-kanser yeteneklerine ...