Kedilerde Bulunan Bir Bakteri, Enfeksiyondan Koruyabilir!

Kedilerde Bulunan Bir Bakteri, Enfeksiyondan Koruyabilir!

Sağlıklı kedilerde bulunan bir bakterinin cildi iyileştirme özelliği bulunan bazı antikorlar ürettiği belirlendi.

eLife dergisinde yayınan bilimsel araştırmaya göre, bu bakterinin sağladığı antikorların insanlarda ve hayvanlardaki enfeksiyonları tedavi etmekte kullanılabileceği belirlendi.

Bilimsel araştırmalarda bu yaklaşıma bakteriyoterapi deniyor. Yani, kötü bakterilere karşı birçok sağlık faydası sağladığı bilinen iyi bakterilerin kullanılması.

Mevcut çalışmada araştırma ekibi, kedilerde bulunan bir bakteriyi, fareleri metisiline dirençli Staphylococcus pseudintermedius’tan (MRSP) korumak için kullandı. Genelde evcil hayvanlarda kullanılan bu bakteri, hayvan yaralı veya hasta olduğunda kontrolden çıkabiliyor.

Araştırma sonuçları, kedilerde bulunan iyi bakterilerin MRSP için güçlü bir koruma sağladığını gösterdi

California San Diego Üniversitesi’nde tıbbi bilimci olan Richard Gallo, “Sağlıklı, canlı bir kedinin dahi insanlara MRSP’ye karşı koruma sağlaması mümkün. Bu çalışmadan elde edilen veriler, kedi sahibi olmanın faydalarını destekleyen bir argüman niteliğinde” diye konuştu.

MRSP, türler arasında bulaşabilen bir tür. İnsanlarda, kedi ve köpeklerde egzamaya yol açabiliyor. Üstelik adından da anlaşılacağı gibi, metisiline yani antibiyotiğe dirençli olması, tedavi edilmesini güçleştiriyor.

Keditörün Önerisi

Sincaplar

26.10.2021

Sincaplar omurgalı canlılardır. Ormanlık ve çalılık bölgelerde yaşarlar, bazen insanlar ...

Kediler Alemi

Kedilere Layık Unvanlar

02.10.2021

Kediler cins ve karakter özellikleri bakımından birbirlerinden farklı canlılardır. Her ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER