‘Nankör Kedi’ Sözü Tarih Oluyor!

‘Nankör Kedi’ Sözü Tarih Oluyor!

Oregon Devlet Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, 1970’lerde ebeveyn-çocuk arasındaki bağı ölçmek için tasarlanan bir çalışmayı, bu sefer kedilerle sahipleri üzerinde denedi. Araştırmada ebeveynler ve çocukları yerine 108 kedi üzerinde inceleme yapıldı. Bu araştırmaya göre kedilerin nankör olduğu veya sadık olmadıkları iddiası gerçeği yansıtmıyor.

Araştırma kapsamında, incelenen 108 kedi içindeki 70 yavru kedi, sahipleriyle birlikte tanımadıkları bir odada 2 dakika bırakıldı. Daha sonra sahibi 2 dakikalığına odadan çıkarıldı. Araştırmacılar, bu 2 dakikalık yalnızlık süresince kedilerin yüzde 64,3’inin “güvenli bağlanma” belirtileri gösterdiğini söylüyor. 70 yavru kedinin sahipleri odaya geri döndüklerinde ise kedilerin rahatladıkları, çevrelerinde olup bitenle ilgilenmeye başladıkları tespit edildi. Kedilerin geri kalanının ise stresli ruh halini korumaya devam ettikleri, bazılarının daha sırnaşık oldukları, bazılarının ise tamamen sahiplerinden kaçarak “güvensiz bağlanma” belirtileri gösterdiği anlaşıldı.

Benzer bir araştırma ebeveynler ve çocukları üzerinde yapıldığında, çocukların yüzde 65’inin “güvenli bağlanma” belirtileri gösterdiği, köpekler üzerinde yapıldığında ise köpeklerin yüzde 58’inin “güvenli bağlanma” belirtileri gösterdiği tespit edilmiş. Bir önceki araştırmada, kedilerin yüzde 64,3’ünün “güvenli bağlanma” belirtileri gösterdiği tespit edilmişti. Bu sonuca bakılırsa, kedilerin bırakın nankör olduğunu, köpeklerden daha sadık olduğunu söylemek bile mümkün..

Keditörün Önerisi

Kedilerin Mucize Patileri

12.08.2021

Dostunuzun bedenindeki en tatlı, en minik ve en mucizevi detaylardan biri olan patiler için sır ...

Hamsterlar

03.08.2021

İnsanlar tarafından fareye benzetilen aslında farklı bir tür olan Hamsterlar, büyük ...

Kediler Alemi

Kedileri En Çok Ne Üzer?

05.01.2022

Kediler hassas duygulara sahip canlılardır. Onların da üzüldükleri olaylar gerçekleşebilir. ...

Kedilerde Tüy Bakımı

02.11.2021

Kediler kedi kendilerini temizleyen canlılardır. Her ne kadar temiz olsalar da tüylerinin ...

Kediler Nelerden Hoşlanmaz?

30.10.2021

Kediniz ile oyunlar oynamak, yanınıza geldiğinde beklediği sevgiyi ve ilgiyi ona vermek onları ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER