Kediniz Sizi Özlüyor

Kediniz Sizi Özlüyor

Kediler söz konusu olduğunda onların bağımsızlıklarına düşkün ve insan varlığına ihtiyaç duymayan canlılar olduğu düşüncesi oldukça yaygın olsa da işin aslı dostlarımız insanlara düşündüğümüzden daha sıkı bağlarla bağlanabiliyor. Peki, siz evde yokken kediniz sizi özler mi?

İnsanların hissettiği özlem duygusunu, doğrudan onlarla ilişkilendirmek doğru olmasa da kedi ve insan ilişkisini, özellikle de kedilerin sahiplerini özleyip özlemediğini sorgulayan birçok araştırma olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan araştırmaların sonuçları kedilerin sahiplerine bağlanabileceğini ortaya koymaktadır. Bağlanmadan kasıt ise bireyin bakımından sorumlu kişi ile kurduğu yakınlığı ve teması sürdürmeye motive eden psikolojik bir bağdır.

Kediniz ile aranızda güçlü bir duygu bağı varsa sizi özlemesi kaçınılmazdır. Kedinizi özlediğinizi belli etmiyorsanız, onun da size karşı özlemini göstermesi zor olacaktır. Her akşam eve geldiğinizde kedinize “seni çok özledim!” deyip onu özlediğinizi belli edecek davranışlarda bulunmanız çok önemli. Kediler kedicileri taklit eder ve ona karşı hangi davranışlarda bulunuyorsa, o da aynısını yapar.

2019 yılında gerçekleştirilen bir araştırmada kedilerin köpeklere ve insanlara benzer çeşitli bağlanma stilleri olduğu bulunmuştur. Çalışma kapsamında üç bağlanma modeli test edilmiştir. Kediler ve insanlar arasında da güvenli bağlanma olacağı bilgisi insan ve kedi ilişkisinin derinliğine atıfta bulunmaktadır. Diğer bir deyişle "kediler kedicileri özler mi?" sorusunun yanıtının evet olduğu düşünülebilir, sadece kurdukları bağ ve gösterdikleri özlem belirtileri onlara özgüdür!

Keditörün Önerisi

Kedilerde Kulak Bakımı

08.10.2021

Kedilerde kulak temizliği, çoğunlukla düzenli olarak gerçekleştirilmesi zorunlu olmayan bir ...

18 Mart Çanakkale Zaferi

18.03.2021

Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatan için ...

Kediler Alemi

İlk Kedi Okulu Açıldı

06.12.2021

Ekvador’da ilk kez yavru kedilere eğitim vermek amacıyla Kinder Para Gatitos isimli bir kedi ...

Kedim Beni Seviyor Mu?

26.06.2021

Kedilerin cinsleri, karakterleri, fiziki yapıları birbirlerinden farklıdır. Kimi kediler çok ...

Kediler Ve Çizikler

24.06.2021

Davranış sorunu yaşayan kedi sahipleri kedilerin işaretleme yöntemlerini ve ne anlama ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER