YENİLER >

Kedilerin Beslenme Düzeni

Kedilerin Beslenme Düzeni


Kediler için beslenme sağlıklı bir hayat geçirmeleri için önemli bir husustur. Bir kap su, bir kap mama bırakıp gitmek doğru bir davranış değildir. Eğer bir kedi ile aynı evi paylaşıyorsanız daha fazlasını yapmalı, beslenme düzenine dikkat etmelisiniz.

Kedinizin cinsi, sağlık durumu ve yaşının baz alınması gerektiği gibi bunlara ek olarak kullandığınız mamanın türü, ev ortamı ve evde bulunan kedi sayısına göre bir beslenme düzeni oluşturmanız gerekiyor. Bilinen en yaygın hatalardan biri fazla beslemektir. Bu durum onlarda obezite sorununa yol açıyor. Evde yaşayan kediler, doğada yaşayan kedilere göre daha hareketsiz bir hayat sürdürdükleri için fazla yemek yemeleri kilo almalarına sebep olacaktır. Bu tür durumlarda  çözüm olarak bir veteriner hekimine danışıp kedinize özel olarak mama türü, miktarı ve besleme aralıklarını belirleyebilirsiniz.

Yaş mamayı gün içerisinde iki defa, kuru mamayı ise her zaman yiyebileceği şekilde uygulanan beslenme şekli karışık besleme olarak adlandırılıyor. Bu besleme şekli kedinizin kendi yeme sıklığını belirlemesi ve hem yaş hem kuru mamanın faydalarını görmesi açısından büyük yarar sağlıyor.

Ancak bu besleme şekli yine bir obezite sorunu ile karşı karşıya bırakabilir. Bunu engellemek adına mamaları ölçülü vermek ve bittiğinde yeniden koymamak gerekiyor. Birden fazla kedi sahibi iseniz hangisinin ne kadar yiyeceğini bilemeyeceğiniz için daha fazla yemesine de yol açabiliyor.

Yavru Kedileri Besleme Sıklığı

Yavru kedilerin beslenme düzeni çok önemlidir. Gelişmelerini tamamlamaları ve enerjik olmaları için yeterince besin değeri almalıdırlar.

Anne sütünden kesilen yavru kediler veteriner hekimin uygun göreceği yavru kedi mamaları veya yavru kedi sütünden 6 kez olacak şekilde 4 saatte bir verilmelidir.

Yaşlı Kedileri Besleme Sıklığı

Yaş almış kedilerin beslenme aralığı daha ön planda olup ihtiyaç kapasitesine göre daha sık mama verilebilir. Bakımına daha çok özen gösterilmesi gereken bu kedilerin yiyecekleri besinlerin verilme sıklığı ve içeriği için bir veteriner hekimden yardım almak daha doğru olacaktır.

Keditörün Önerisi

Kedilerde Duyu

01.08.2021

Kedilerin insanlara göre duyuları daha keskindir. Onlar avcılık yeteneklerini de bu duyu ...

Kedinizin Kişiliği Hangisi?

13.07.2021

Kedilerde insanlar gibi birbirinden farklı karakterlere sahiptirler. Kişiliklerine göre kediler ...

Kediler İş Başında!

13.05.2021

ABD'nin Chicago şehrindeki fare istilası sorununu çözmek bir hayvan barınağındaki kediler ...

Robot Kedi: Nicobo

22.04.2021

Japon elektronik üreticisi Panasonic, durduk yere gaz çıkaran ve bebek gibi konuşan sevimli ev ...

Kediler Alemi

Kedi Aknesi Nedir?

29.11.2021

Kedi çene aknesi, kedilerde oldukça yaygın bir cilt durumudur. Çene aknesi, bir kerelik bir ...

Kediler ve Gerçekler

22.04.2021

Bir kere kedici olduysanız, bu tutkunuzdan asla vazgeçemezsiniz! Bu bilgileri öğrenince onlara ...

Yaşa(t)mak - Yaren Çiçek

25.03.2021

Hayatta sadece kendimizi ve bize ait olan şeyleri sevmeyi bıraktığımız gün, her şeyin daha ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER