YENİLER >

Yeni Araştırma: Kediler, Kedicileri Kulaklarıyla İzliyor

Yeni Araştırma: Kediler, Kedicileri Kulaklarıyla İzliyor

Japonya'da yeni bir araştırma yapıldı. Araştırmaya göre kediler, kedicilerini görmeden kulakları ile izliyor. Kediler zihinlerinde haritalandırmak için kulaklarını kullandığını ve gözden uzak konumda dahi takibi sürdürdüğünü ortaya koydu.

Japonya'nın Kyoto Üniversitesi'nde doktora öğrencisi olan Saho Takagi, yakın zamanda bir kedinin kulakları ile ilgili araştırma yaptı. Takagi, "Bir kediyi, kulaklarından yalnızca biri geriye eğik, arkasındaki sesi dinlerken gördüm, bu bana kedilerin seslerden çok daha fazlasını algılaması gerektiğini hissettirdi" dedi.

Kedilerin zihninde haritalandırması ile ilgili  evde ve kafeste gözlemledikleri kedilere, kedicilerinin seslerini hoparlör aracılığıyla dinleterek nasıl tepki verdiklerine baktı. Hoparlörler, kedilerin görmeyeceği noktalara koyuldu. Araştırmacılar, kayıtlar oynatılırken kedilerin seslere kulak ve baş hareketleriyle verdikleri tepkileri izledi.  Yapılan bu deneyde kedicilerin nerede olduklarına dair algıyı, kedilerin zihinsel haritasına aldığını, insanları sesle ve görmeden takip ederek oluşturdukları fikrini verdi.

Takagi:  "Genellikle kedilerin sahipleriyle köpekler kadar ilgilenmediğine inanılır, ancak sahiplerinin görünmez varlığını zihinlerinde resmettikleri ortaya çıktı" dedi. Takagi, zihinsel haritalandırmaya "Bu, yaratıcılığın ve hayal gücünün temeli olan yetenektir" ifadelerini de ekledi.

Keditörün Önerisi

Köpeklerde Havlama

07.08.2021

Köpekler yavruyken, homurdanma ve sızlama gibi sesler çıkarır. Peki, köpekler ne zaman ...

Kediler Alemi

Van Kedisi & Ankara Kedisi

12.09.2021

Türkiye’nin endemik canlıları olan ve tüm dünya tarafından tanınan Van kedisi ve Ankara ...

Sıcakların Kedilere Etkisi

22.07.2021

Kedilerin güneşle haşır neşir olduklarını, sıcak havaları sevdiklerini biliyoruz. Ancak bu ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER