YENİLER >

Evcil Dostunuzun İdeal Kiloda Kalmasını Sağlamanın 6 Yolu

Evcil Dostunuzun İdeal Kiloda Kalmasını Sağlamanın 6 Yolu

Evcil dostlarımızın hepsi benzersizdir. Onları sağlıklı tutmak da bizim en büyük görevimiz. Aşırı kilolu kedi ve köpekler, son yıllarda artış gösterdi. Peki sevimli dostlarımızın ideal kilosunda olduğunu nasıl anlayabiliriz? İşte evcil dostunuzun ideal kiloda kalmasını sağlamanın 6 yolu...

1- Yavru mamasıyla beslenmesi ömür boyu fayda sağlar

Kedilerin ve köpeklerin henüz yavruyken yavru mamalarıyla beslenmeleri ömür boyu onların yararına olacaktır. Yavru kedilerin protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve minerallerce zengin beslenmesi gerekiyor. Yavru kedi mamaları da bu durum baz alınarak üretiliyor.

2- Sağlıklı alışkanlıklar ileride aşırı yemeyi önler

Evcil dostunuz için henüz yavruyken edinilecek sağlıklı alışkanlıklar, onların ilerleyen zamanlarda aşırı yemesinin önüne geçecektir. Yavru kediler için doğru yaş aralığında doğru porsiyonda mama önemlidir. Yemek zamanları dışında da ölçülü beslenmeye yöneltmek iyi bir seçim olacaktır. Mesela her yalvardığında ona mama vermek yerine 'Hayır' demeyi öğrenmelisiniz.

3- Kiloyu korumak önemli

Evcil hayvanlarda kilo vermek oldukça zor olacağından, ideal kiloyu korumak daha büyük önem taşıyor. Aşırı kilo beraberinde birçok hastalığı da getiriyor. Eğer evcil dostunuzun kilolu olup olmadığından emin değilseniz, veteriner hekimden bilgi almanızda fayda var.

4- Aşırı beslenme sağlık sorunlarına yol açar


Kediler için insan yiyecekleri inanılmaz bir kilo kaynağıdır. Kedilerde fazla kilo; diyabet, osteoartrit veya idrar yolu hastalıklarına neden olabilir. Ev kedilerinin enerjilerini atabilecekleri bir alanının olmaması, onların hızlı bir şekilde kilo almasına neden olur. Bu nedenle mamaların belirlenen ölçüde verilmesi gerekiyor.

5- Evcil dostunuzun sürekli mama istemesi, her zaman aç olduğu anlamına gelmez

İnsan yemeklerinin sürekli evdeki diğer canlılara verilmesi pek tavsiye edilmez. Siz her yemek yediğiniz sırada kedinizin sizden mama istemesi, onun aç olduğu anlamına gelmez. Kediler ve köpekler can sıkıntısı ya da dikkat çekmek için mama isteyebilir. İnsan yiyecekleri küçük dostlarımızın beslenme düzenini kolaylıkla bozabilir.

6- İdeal kilo, yaşam kalitesini artırır

Evcil dostlarınızın davranışlarını ve ruh hallerini gözlemlemek, onların kilolarının olumsuz etkilerini anlamanıza yardımcı olabilir. Evcil hayvanlar, oyun zamanlarında koşmayı, zıplamayı ve tırmanmayı tercih eder. İdeal kilonun üzerindeki bir canlı bunları yapamayabilir. Evcil dostlarınızın ideal kilosunu korumanız, yalnızca yaşam sürelerini uzatmakla kalmaz, aynı zamanda yaşam kalitelerini de iyileştirerek onları daha mutlu ve daha eğlenceli yapar.

Keditörün Önerisi

Kahraman Kedi Arthur

16.02.2021

Avustralya’da evlerinin arka bahçesinde ülkenin en zehirli yılanı tarafından saldırıya ...

Kediler Alemi

Kedilere Kişilik Testi

26.10.2021

Amerika’da 45 hayvan barınağında uygulanmaya başlanan yeni bir uygulama sayesinde kedilerin ...

Karıncalar

29.08.2021

Çalışkanlıklarıyla nam salmış karıncalar, kendilerinin 10 katı ağırlığını nasıl ...

Kedi Ötüşü

06.07.2021

Kedilerin birçok ses çıkarttığını ve her bir sesin farklı anlam taşıdığını biliyor ...

Kediler ve Gerçekler

22.04.2021

Bir kere kedici olduysanız, bu tutkunuzdan asla vazgeçemezsiniz! Bu bilgileri öğrenince onlara ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER