YENİLER >

Bir Kedinin Kalbi

Bir Kedinin Kalbi

Bir kedinin kalbi dakikada 100 ila 200 kere atar. Kalp kapakçıkları hızla açılıp kapanır. Bu sırada eşit ölçüde kan kalbe alınır ve kalpten damarlara pompalanır; kandaki karbondioksit temizlenerek kana oksijen verilmesi sağlanır. Kedilerin kalbi bu işlevselliğin yanında birde kocaman bir sevgi ile doludur. Bir kedinin kalbi kırılır mı diye sorduğumuzda rahatlıkla evet diyemeyiz. Çünkü onlar köpeklere göre duygularını açık belli etmeyen canlılardır. Ancak bir kedinin kalbi kırılır…

Kediciler, kedilerin kendileriyle ve diğer canlılarla ne denli içten ilişkiler kurduklarını gayet iyi bilir. Birçok kedici, kedilerinin duygularını hissettiğini, kötü bir gün geçirdikleri zaman içgüdüsel olarak fark ettiklerini, kendilerini kötü hissettiklerinde kedilerinin kendileriyle ilgilendiğini, sevgi ve şefkat gösterdiğini anlatır. Evet çünkü bir kedinin kalbi kocamandır! 

Taşınırken insanlar tarafından geride bırakılan ve insanlarını bulmak için yüzlerce kilometre yol kat eden sayısız kedi hikayesi vardır. Bilim insanları bu yeteneği duygu dışı izleme olarak adlandırıyorlar ve bunun nasıl mümkün olduğuna dair herhangi bir açıklama da yapamıyorlar.

Keditörün Önerisi

Mezuniyete Doğru

02.06.2021

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim ve Öğretim Programları ...

Kediler Alemi

Kürküme Dokunma!

27.09.2021

Vahşice katledilen moda adı altında kullanılan savunmasız hayvanların kürklerinin hala ...

Kediler Rüya Görür Mü?

11.07.2021

Kediler uyurken kuyruklarını sallaması, ayaklarında, patilerinde ve bıyıklarında ani ...

Kedi Kasabası

15.01.2021

Samsun'da Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi içerisinde 20 dönümlük alan ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER