YENİLER >

Yeni Araştırma: Köpekler Kıskanır Mı?

Yeni Araştırma: Köpekler Kıskanır Mı?

ABD'nin California eyaletinde yapılan bir araştırmada köpeklerin kıskançlık duygusuna sahip olduğu ortaya çıktı. Bilim insanları, köpeklerle aynı evde yaşayan insanların, oyuncak bir köpeği sevdiğinde bile, köpeklerde kıskançlık belirtileri ortaya çıktığını söylüyor.

Araştırmaya göre, altı aylık bebeklerin kıskançlık gösterdiği konusunu ele alan deney kapsamında 36 köpeğin evlerindeki davranışları izlendi. Köpekler, sahipleri çok gerçekçi görünen oyuncak köpekleri severken kameraya alındı. Köpeklerin dörtte üçünden fazlası, oyuncak köpekleri sevdikleri anda sahiplerini itti ya da onlara dokundu. Köpekler sahiplerini oyuncak köpekten kıskandı. Başka bir insan veya nesneyle gördüğü sahiplerine, vermediği kadar büyük tepki verdi.

Araştırmadaki köpeklerin üçte biri sahibiyle oyuncak köpeğin arasına girmeye çalışırken, dörtte biri de oyuncak köpeğin üstüne atladı. Diğer olaylara kıyasla 3 katı fazla kıskançlık gösterdiler.

California Üniversitesi'nden Prof. Christine Harris, "Araştırmamız, köpeklerin sadece kıskançlık göstermekle kalmayıp sahibiyle rakibi arasındaki ilişkiyi de bozmaya çalıştığını gösterdi" dedi.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler Özler Mi?

12.11.2021

Kediler söz konusu olduğunda onların bağımsızlıklarına düşkün ve insan varlığına ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER