YENİLER >

Sıra Dışı ‘Kedi Müzesi’: İnsanların Kedilerle Bağını Güçlendiriyor

Sıra Dışı ‘Kedi Müzesi’: İnsanların Kedilerle Bağını Güçlendiriyor

İran'ın başkenti Tahran'daki sıra dışı "Kedi Müzesi" insanların, kediler hakkında daha fazla bilgi almasına ve özellikle çocuklarla, kediler arasında sevgi bağı kurmasını sağlıyor.Müzede ziyaretçileri karşılayan 30 kedi var.  200 metrekarelik alanda iki yıl önce açılan ve duvarları kedi resimleriyle süslenen müze çeşitli türlerde onlarca kediye de ev sahipliği yapıyor.

Müzenin bir bölümünde cafe yer alıyor. Her yer kedi resimleriyle donatılmış olan cafe, insanların keyifli vakit geçirmesini sağlıyor. Kedilerle insanların bağının güçlenmesini amaçlayan müze, ziyaretçilerin kedileri görebilmesi için cafeden mama alıp yukarı çıkmasını istiyor.

Müze Sorumlusu Hüseyin Hemledari, böyle bir mekan açmaya nasıl karar verdiklerini şu sözlerle anlattı: "Burayı kurmaktaki amacımız öncelikle bir kültür oluşturmaktı. Yüzyıllardır kedilerle bir arada yaşıyoruz ancak onları fazla tanımıyoruz. Kedileri daha yakından tanımak ve haklarına bilgi sahibi olmak için böyle bir fikir geliştirdik.’’ Hemledari sözlerine; "İnsan ile kedi arasındaki ilişkiyi daha yakından göstermek istedik" diye ekledi. Kedi fobisi olan ve hayvanları sevmeyen kişilerin de müzeyi gezdiğini ve tutumlarının değiştiğini söyleyen Hemledari, hayvan sevgisini yaygınlaştırmak için çaba gösterdiklerini ifade etti.

Müze çocuklarla kedilerin bağ kurmasını sağlıyor

Çocuklarıyla gelen ziyaretçiler, hayvan sevgisini aşılamak için iyi bir adres olduğunu vurguluyor. Ziyaretçilerden Şirin Sultani oğluyla geldiği müze için: "Çok ilginç ve güzel bir yer. Oğlum hayvanları seviyor o yüzden buraya getirdim. Kedileri çok sevdi ve tekrar tekrar görmek istedi. Bir türlü ayrılmak istemedi. Ben de çocukken kedileri severdim" diye konuştu.

Keditörün Önerisi

Kedilerin Kusma Sebepleri

20.11.2021

Kediler, vücutları ve ruhları kadar naif ve hassas bir sindirim sistemine sahiptirler. Sık sık ...

Kediler Neden Isırır?

01.11.2021

Kedilerin ısırma alışkanlıklarının pek çok sebebi vardır. Kediler doğal avcılık ...

Kediler Alemi

Sarman Kediler

06.11.2021

Tüm sarman kediler tekir ve erkek midir? Sarman kediler hakkında merak edilen tüm soruları ...

Köpeklerde Hamilelik

25.10.2021

Köpeklerin hamilelik süresi ortalama 56 ile 70 gün arasında sürmektedir. Bu süre ...

Kedilerin Tüy Bakımı

31.08.2021

Kedinizin tüylerinin bakımını düzenli yapmak oldukça önemlidir. Peki kedilerin tüy bakımı ...

Kediler Ve Akan Sular

28.06.2021

Kediler için akan su güven verir. Akan taze suyu, minik dostlarımız lıkır lıkır içerler. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER