YENİLER >

Derilerinden Nefes Alan 5 Canlı

Derilerinden Nefes Alan 5 Canlı

Solunum, organizmalar tarafından gerçekleştirilen en önemli işlevlerden biridir, bu şekilde yaşamak için ihtiyaç duydukları enerjiyi elde ederler. Çeşitli solunum biçimleri arasında,  deri solunumu da mevcuttur. Derisinden nefes alan 5 canlıyı sizler için derledik.

1. Kurbağalar

Deri yoluyla oksijen alma ihtiyacı her türe göre değişir, ancak bazılarında %80'e kadar ulaşır. Akciğerler ne kadar basitse, vücut yüzeyi o kadar güvenilirdir. Yetişkin hayvanlarda, pulmoner ve kutanöz solunum sunulmaktadır. İki tip solunum, yılın zamanına göre değişmektedir.

2. Solucan


Solucan, beslenmek için toprağa tünel yapar. Bu sayede organik madde sindirim sisteminizden geçer ve sonra atıkları dışkı formunda temizler. Solucanın bu sabit aktivitesi toprağı yumuşatmayı, zenginleştirmeyi ve havalandırmayı mümkün kılar. Bu tür canlılarda özel solunum organları yoktur, bu nedenle solunum işlemi, derisi boyunca basit bir yayılma yoluyla gerçekleştirilir.

3. Denizkestanesi

Denizkestaneleri balon veya disk şeklindedir. Kolları yoktur, iskeletleri dıştadır ve sivri uçlarla doludur. 2500 metre derinliğe kadar tüm deniz alanlarında bulunabilirler. Harekete, yiyecek yakalamaya ve solunuma yardımcı olan ayaklar, diğer görevlerin yanı sıra, omurgalarından uzanır.

4. Denizyıldızı

Denizyıldızları oksijenlerinin çoğunu tüp ayaklarından ve cildin solungaçlarından, dikenlerin tabanına yakın küçük çıkıntılardan geçen sudan alır. Suda bulunan oksijenle nefes alırlar, bu nedenle yaşam alanlarından çıkarılırlarsa yaşam döngülerini gerçekleştirmek için alışverişi gerçekleştiremezler.

5. Sülükler

Sülükler denizde, karada veya ağaçta yaşayabilen, ancak büyük çoğunluğu tatlı suda bulunan canlılardır. Esneklikleri şaşırtıcıdır ve ortalama ömrü 27 yıldır. Bu omurgasızların bazılarında solungaçlar mevcuttur. Ancak büyük çoğunluğu derilerinden nefes alır.

Keditörün Önerisi

5 Farklı Kedi Kişiliği

18.05.2021

Söz konusu kediler olduğunda çoğu insan tek bir basmakalıp karakterleri olduğunu düşünür. ...

Kediler Alemi

Kedinizi Rahat Ettirin

18.10.2021

Kediler bakımına en düşkün canlılar arasındadır. Kedicilerin ilgisini, bakımını ve rahat ...

Kediler Kaç Kelime Anlar?

22.09.2021

Kediler ve kediciler arasında güçlü bir bağ vardır. Sürekli olarak kedinizle konuştuğunuzu ...

Kedilerde İlkel Kese Nedir?

23.08.2021

İngilizce'de “Primordial Pouch" olarak adlandırılan ilkel kese, doğadaki vahşi kedilerde ...

Kediler Neden Hapşırır?

19.08.2021

Kedilerin zaman zaman hapşırdıklarına hepimiz şahit olmuşuzdur.  Kediler de insanlar ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER