YENİLER >

Köpekler Yüzünüzden Duygularınızı Anlayabilir

Köpekler Yüzünüzden Duygularınızı Anlayabilir

Current Biology'de yayınlanan bir araştırmaya göre köpekler mutlu ve öfkeli insan yüzleri arasındaki farkı ayırt edebiliyor. Bu araştırma, insandan başka bir canlının, bir diğer türdeki duygusal ifadeler arasında ayrım yapabildiğinin ilk sağlam kanıtı olarak görülüyor.

Yapılan çalışmada araştırmacılar, köpeklerin aynı kişinin fotoğraflarını mutlu ya da kızgın bir suratla ayırt edebilmesini sağlamak için eğittiler. Her testte, köpeklere yüzün sadece üst veya alt yarısı gösterildi. 15 resim çifti ile yapılan eğitimden sonra, köpeklerin ayırt edici yetenekleri, eğitimdeki yüzlerin yarısına benzeyen ancak yeni olan yüzlerle, eğitimde kullanılan yüzlerin diğer yarısı ile, yeni yüzlerin diğer yarısı ile ve eğitim sırasında kullanılan yüzlerin sol yarısı ile olmak üzere dört deneme türünde test edildi.

Araştırma sonucu, köpeklerin sadece yüz ifadelerini tanımlamayı öğrenmekle kalmayıp, eğitimde öğrendiklerini yeni yüzlere de aktarabildiklerini gösterdi.

University of Veterinary Medicine Vienna'nın araştırma ekibinden Ludwig Huber; “Çalışmamız köpeklerin insanlarda öfkeli ve mutlu ifadeleri ayırt edebildiğini, bu iki ifadenin farklı anlamlara sahip olduğunu anlayabildiklerini ve bunu sadece iyi tanıdıkları insanlar için değil, daha önce hiç görmedikleri yüzler için de yapabildiklerini gösteriyor. Bu farklı anlamların köpekler için tam olarak ne anlama geldiğini söylemek zor; ancak köpeklerin gülümseyen bir yüzü olumlu bir anlamla, kızgın bir yüz ifadesini negatif bir anlam ile ilişkilendirmeleri muhtemel görünüyor.” dedi.

Araştırma sonucuna göre ayrıca köpeklerin öfkeli bir yüzü bir ödülle ilişkilendirmek konusunda daha yavaş olduğu da belirlendi. Yani köpeklerin, daha önceki deneyimlerinden edindikleri bilgilerden yola çıkarak, yüzleri kızgın görünen insanlardan uzak durmanın en iyisi olduğunu ayırt edebildiklerini ortaya koydular.

Keditörün Önerisi

Kediler Kaç Kelime Anlar?

22.09.2021

Kediler ve kediciler arasında güçlü bir bağ vardır. Sürekli olarak kedinizle konuştuğunuzu ...

Kediler Alemi

Kediler Ağlar Mı?

12.09.2021

Kediler de tıpkı insanlar gibi duygularını belli etmek için birçok yöntem kullanır. ...

Kedilerde Yeme Bozuklukları

16.08.2021

Kedilerin çoğu yemek yemeyi sever. Özellikle evde yaşayan kedilerin çoğu, sokaktaki kedilere ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER