YENİLER >

Pandemi Kedileri Olumsuz Etkiledi

Pandemi Kedileri Olumsuz Etkiledi

Pandemi nedeniyle, geçen yılın başlarında insanlar evde kaldı ve evcil hayvanlar her zamankinden daha fazla ilgi görmeye başladı. Bu durum köpekler için oldukça sevindirici olsa da kedi dostlarımız için aynısı geçerli değil..

Veteriner hekimler, insanların evden çalışma alışkanlıklarının, kedilerin tümü stresle bağlantılı onlarca sağlık sorunu geliştirilmesine neden olduğunu açıkladı.

Kedilerle ilgili koruma ve sahiplendirme çalışmaları yürüten Cats Protection adlı kurum, birçok kedinin insanların evde kalması sorunuyla başa çıkmakta zorlandığını söyledi. Son 18 ayda erkek kedilerde tıkalı mesane ile hem erkek hem de dişi kedilerde sistit gibi hastalıklarda kayda değer bir artış görüldüğü bildirildi.

Kediler rutine bağlı canlılardır. Rutininde olacak bir değişim onlarda strese neden olabilir. Pandemi sürecinde evde geçirilen fazladan zaman, kedileri rutin hayatını etkiledi. Normalde evde belirli saat aralıklarında olmanıza alışan kediniz belki de siz evdeyken stresten sıvı alımını ya da uyku düzenini değiştirmiş olabilir. Uzmanlar stresle başa çıkabilmek için kedinize özgür alan sağlamanız gerektiğini söylüyor. Ayrıca evcil hayvan sahiplerine, yiyecek, su ve kum kaplarını sakin bir yere koymaları öneriliyor.

Keditörün Önerisi

Lemurlar

05.10.2021

Lemurların, nesli tükenmekte olduğu için sayısı oldukça az ama bir o kadar da kıymetlidir. ...

Kediler Alemi

Kedilerde Yeme Bozuklukları

16.08.2021

Kedilerin çoğu yemek yemeyi sever. Özellikle evde yaşayan kedilerin çoğu, sokaktaki kedilere ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER