YENİLER >

İki Yüzlü Kediler ‘Kimera’

İki Yüzlü Kediler ‘Kimera’

Kediciler, internette bu kediyi gördüğünüzde bunun bir fotoğraf hilesi olduğunu düşünmüş olabilirsiniz. İnternet fenomeni bu kedicik tamamen gerçek, sadece genetik bir mutasyon sonucu diğer kedilerden farklı görünüyor.

Arjantin'de yaşayan Quimera isimli kedinin iki farklı yüzü var. Amerika’daki Venüs isimli kedi de iki farklı göz ve tüy rengine sahip. Dünya’da bunun birçok örneği daha var. Tüm bu kedilerin ortak özelliği ise kimerizm adlı genetik mutasyon sonucu görüntülerinin normal bir kediden farklı olması.

Ancak her iki renkli kedi kimerizm bozukluğuna sahip değildir. Yüzünün yarısı farklı, diğer yarısı farklı renk olan kimera kedilerde, çoğunlukla iki göz de birbirinden farklı renk olur. National Geographic'te de açıklandığı gibi bilim dünyasında bu isim " iki kaynaşmış embriyonun neden olduğu iki tip DNA içeren kedilere verilir.

Columbia Üniversitesi Genetik ve Gelişim Profesörü Virginia Papaioannou'nun açıklamasında, "Bir kimera, en az iki farklı orijinal embriyonun hücrelerinden oluşan kompozit bir bireydir. Eğer yeterince erken kaynaşırlarsa, genetik girdisi tamamen farklı iki kişiden olan tek bir organizmaya dönüşür. Bir mozaikte sadece bir kişi vardır ve hücrelerinde farklı genetik bileşenlerin aktif olması gerekir. Öbür türlü, bir kimera, çok daha sıra dışı ve beklenmedik bir olay olabilir" diyor.

Tüm bu anormal dış görünüşünün yanından kimerizm bozukluğuna sahip kediler, tamamen normal kedi davranışları sergiliyor.

Keditörün Önerisi

Kedi Masajı

09.06.2021

Her zaman o size masaj yapacak değil.. Bu sefer sıra sizde! Bizce evcil dostunuz, küçük ...

2000 Yıllık Kedi Figürü

21.05.2021

Peru'daki Nazca bölgesinde inceleme yapan arkeologlar iki bin yıl öncesine tarihlenen bir kedi ...

Kediler Alemi

Kedilerin Koku Alma Duyusu

01.09.2021

Kedilerin burun izleri, tıpkı insanların parmak izleri gibi farklıdır. En önemli duyu organı ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER