YENİLER >

Araştırma: Kedi Videoları İzleyecek Gönüllüler Aranıyor!

Araştırma: Kedi Videoları İzleyecek Gönüllüler Aranıyor!

ABD’de bulunan California Davis Üniversitesi ve Kanada’dan British Columbia Üniversitesi araştırmacıları yeni bir çalışma başlattı. Araştırmanın amacı, ev ortamında kedi davranışı ve refahını incelemek. Araştırmada çalışacak gönüllüler iki kediye sahip olmalı.

Amerikalı ve Kanadalı bilim insanları, yeni bir çalışma kapsamında kedi videoları izleyecek gönüllüler aradıklarını duyurdu. Katılımcıların aynı evde yaşayan en az iki kediye sahip olmaları istendi. Bilim insanları, yeni araştırmanın kedilerin davranışlarının daha iyi anlaşılmasını sağlayacağını belirtti.

Araştırma kapsamında katılımcılara farklı türde olumlu ve olumsuz iki kedinin etkileşimlerini gösteren on kedi videosu gösterilecek. Ardından videoların 'son derece olumludan aşırı olumsuza' doğru derecelendirilmesi istenecek. Kedi sahiplerinin puanları, aynı videoları izleyecek olan davranış bilimcilerinin verdiği puanlarla karşılaştırılacak.

Bilim insanları bu çalışmada, kedilerin kendi arasında ve kedilerin insanlarla etkileşiminin daha iyi anlaşılmasını sağlamayı hedefliyor. Aynı zamanda çalışmanın sonuçlarının veteriner hekimler tarafından kedi sağlığı ve refahını değerlendirmek için de kullanılacak.

Araştırmaya katılmak için şartlar ise şöyle; yalnızca ABD ve Kanada'da ikamet eden kişiler başvuru yapabiliyor. Ayrıca, en az 18 yaşında olmanız ve aynı evde yaşayan iki kedi sahibi olmanız gerekiyor.

Keditörün Önerisi

Kedilerin Dolunay Korkusu

08.01.2021

Yapılan bir araştırmaya göre, kedilerin başına dolunay dönemlerinde ayın diğer ...

Kediler Alemi

Hamsterlar

03.08.2021

İnsanlar tarafından fareye benzetilen aslında farklı bir tür olan Hamsterlar, büyük ...

Milli Gurur

03.08.2021

Zeki, çevik ve ahlaklı kadın sporcularımızla kızlarımızla gurur ...

Kedi Ötüşü

06.07.2021

Kedilerin birçok ses çıkarttığını ve her bir sesin farklı anlam taşıdığını biliyor ...

Kedi Zekası - Alp Akoğlu

21.01.2021

Eğer zekayı “bilgi alma, hatırlama ve sorunlara çözüm bulma” şeklinde tanımlarsak, ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER