YENİLER >

Obezite Kedilerin de Sorunu!

Obezite Kedilerin de Sorunu!

Obezite, günümüzde insanlarda sağlık sorunlarına neden olan en önemli etkenlerden biri.. Başlıca nedenleriyse düşük fiziksel etkinlik ve yüksek kalori içeren yiyecekler. Bunun yanı sıra genetik etkenler de fazla kiloların nedenleri arasında. Obezitenin kendisi, doğrudan bir hastalık sayılmasa da, beraberinde birçok sağlık sorununu getiriyor.

Bu sorun yalnızca biz insanlara özgü değil. Yaşam biçimimiz dolaylı yoldan evcil dostlarımız kedi ve köpekleri de etkiliyor. ABD’de yapılan bir araştırma, evcil köpeklerin üçte birinin obez olduğunu gösteriyor. Kedilerde de durum çok benzer. Hareketsiz yaşam biçimimiz ister istemez onları da etkiliyor. Hazır, lezzetli ve yüksek kalorili mamalar ve onlara yeterince zaman ayırmamamız da cabası.

Aşırı kilolu köpek ve kedilerin şeker hastalığına yakalanma olasılıkları önemli ölçüde yükseliyor. Bunun yanı sıra kalp hastalıkları, bağışıklığın düşmesi, ortopedik sorunlar gibi çeşitli hastalıklara yakalanma olasılıkları yüksek.

Uzmanlar, tıpkı insanlarda olduğu gibi daha sağlıklı ve mutlu yaşam sürdürebilmeleri için evcil dostlarımızın kilolarının, özellikle yedikleri mamaların miktarının ve kalori içeriğinin kontrol altında tutulması gerektiğini vurguluyorlar. Yalnızca mama kısıtlaması değil, egzersizin de en az onun kadar önemli olduğunu belirtiyorlar.

Keditörün Önerisi

Kedimi Yıkamalı Mıyım?

06.07.2021

Minik dostlarımız istisnalar dışında suyu pek sevmezler. Onları stres ve korkuya sürükler. ...

Kediler Alemi

Kedinizi Rahat Ettirin

18.10.2021

Kediler bakımına en düşkün canlılar arasındadır. Kedicilerin ilgisini, bakımını ve rahat ...

Kediler Regl Olur Mu?

30.08.2021

Bir dişi kediniz varsa, en merak edilenlerin başında kedilerin regl olup olmadığı gelir. ...

Kedi Zekasını Anlamak

20.05.2021

Geçenlerde 5 yaşındaki bir çocuğa neden kedileri sevdiğini sordum. "Çok tatlılar" diye ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER