YENİLER >

Palyaço Balığı

Palyaço Balığı

Kayıp Balık Nemo'dan tanıdığımız Palyaço balıklarının şaşırtan özellikleri olduğunu biliyor muydunuz? Birçok değişik özelliğe sahip olan Palyaço balığının en şaşırtan özelliğinin cinsiyet değiştirebilir olması.

Sivri, iki çift burunsal duyarganın durduğu subterminal ağız ile beraber pulsuz kafaya sahiptir. Her gözün altında bir erektil kılçık bulunur. Vücut sıkıştırılmış, kanatçıklar iyi biçimlenmiş olup, yağ yüzgeci bulunmamaktadır.

Palyaço balıkları anaerkil bir sosyal düzen içerisinde yaşarlar. Grubun lideri, en iri balıktır ve  aynı zamanda dişidir. İkinci en iri balık ise erkektir. Diğer balıklar nispeten daha küçüktürler ve onların olgunlaşmış bir üreme organları yoktur.  Eğer dişi balık ölürse, koloninin erkek balığı irileşir ve cinsiyetini değiştirerek, grubun yeni lideri ve dişisi olur. Beslenme düzeni genel olarak solucan gibi omurgasız hayvanlardır.

Palyaço balıkları diğer balıklar gibi değildir. Balıklar uyurken, dışarıyı kontrol altına almak isterler. Ancak Palyaço balıkları suyun dibinde yan yatarak uyurlar.

Yapılan araştırmaya göre palyaço balıklarının beyaz çizgilerinin sırrı çözüldü

Araştırmacılar, Papua Yeni Gine'de Amphiprion percula türü Palyaço balıklarını inceledi. Bilim insanları, tiroit hormonlarıyla beyaz çizgiler arasında bir ilişki olup olmadığını araştırdı. Tiroit verilen balıkların, beyaz çizgilerinin daha hızlı büyüdüğü görüldü. Bahsi geçen hormonu bastıran bir kimyasal verildiğindeyse çizgi oluşumu yavaşladı.


Keditörün Önerisi

Hayvanlar Aşık Olur Mu?

27.08.2021

Aşık olmak insanlara has bir duygu mudur? Hayvanlar aşık olabilir mi? Bilim insanları ...

Kediniz Kaç Yaşında?

22.06.2021

Kedicilerin kedilerinin yaşlarını hesaplamak konusunda kafaları biraz karışık. Kedilerin ...

Kediler Alemi

5 Tekir Kedi Türü

03.09.2021

İnsanlar kedilerin çoğuna tekir cinsi derler. Ancak tekir bir kedi cinsi değil, üzerinde ...

En 'Kedici Ülkeler'

24.07.2021

World Atlas'ta yayınlanan bilimsel bir istatistikte, dünyada ki kedileri evcil hayvan olarak ...

Saklı Kalmış Cennet

13.11.2020

Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Kıbrıs Köyü Kanyonu, doğal güzelliğiyle büyülüyor. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER