YENİLER >

Köpekler Kelimeleri Nasıl Öğrenir?

Köpekler Kelimeleri Nasıl Öğrenir?

Uzun yıllar boyunca insanlar köpek itaatinin öncelikle ses tonlamalarını anlamaya dayandığına inandılar. Bununla birlikte, British Columbia Üniversitesi'nden yapılan son araştırmalar, köpeklerin 160'tan fazla kelimeyi ayırt edebildiğini gösteriyor. Border Collie gibi bazı ırklar 200 kelimeyi anlayabiliyor.

Birçok uzman ayrıca köpeklerin, sinyalleri ve ses tonlamalarını kolayca ayırt ettiğini söylüyor.  Bunun nedeni, diğer şeylerin yanı sıra, beyinlerinde bizimkine benzer alanlara sahip olmaları. Bu nedenle, köpekleri eğitirken vücut dilini kullanmak ve kullandığınız ses tonuna dikkat etmek çok önemlidir.

Yapılan yeni bir araştırmaya göre ise, öğrenmeye yetenekli köpeklerin yeni kelimeleri yalnızca dört kez duyduktan sonra öğrenebileceğini gösterdi. Eotvos Lorand Üniversitesi Etoloji Bölümü'ndeki Aile Köpeği Projesi araştırma ekibi, herhangi bir resmi eğitim olmadan, sahipleriyle oynayarak köpeklerin yeni sözcükler öğrenip öğrenemeyecekleri üzerine bir araştırma yürüttü. Sonuçlar ilgi çekici..

Deneyde köpekler, yedi tanıdık, önceden adlandırılmış köpek oyuncağı ve bir yeni nesne ile test edildi. Köpekler, yeni bir adı duyduktan sonra yeni nesneyi seçme yeteneğinin test edildiği bir düzenekle sınandılar. Oyuncağın adını öğrenmek için sahiplerinin 4 kez tekrar etmesinin yeterli olduğu görüldü. Sonuç olarak, öğrenmeye yetenekli köpeklerin 4 tekrarda öğrenebildiği saptandı.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Palyaço Balığı

12.09.2021

Kayıp Balık Nemo'dan tanıdığımız Palyaço balıklarının şaşırtan özellikleri olduğunu ...

Kedilerde Yeme Bozuklukları

16.08.2021

Kedilerin çoğu yemek yemeyi sever. Özellikle evde yaşayan kedilerin çoğu, sokaktaki kedilere ...

Kediler İş Başında!

13.05.2021

ABD'nin Chicago şehrindeki fare istilası sorununu çözmek bir hayvan barınağındaki kediler ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER