YENİLER >

Çocuğunuz Kedili Evde Büyüsün

Çocuğunuz Kedili Evde Büyüsün

Journal of the American Medical dergisinde yer alan bir araştırmaya göre, yaşamın ilk yılında iki veya daha fazla köpek veya kedi ile bir evde büyüyen çocukların, evcil hayvanlar olmadan yetiştirilen çocuklara kıyasla alerjik hastalıklara yakalanma olasılığının daha düşük olduğu belirlendi.

Bilim insanları, yaşamın erken dönemlerinde evcil hayvanlara yüksek oranda maruz kalmanın yalnızca evcil hayvan alerjisine değil, aynı zamanda toz akarları, yakup otu ve çimen alerjisi gibi diğer yaygın alerji türlerine karşı da koruma sağladığını açıkladı.

Araştırmacılar, doğumdan altı ve yedi yaşına kadar 474 çocuğu izledi. Çocuklar bir yaşındayken, araştırmacılar evde kaç tane evcil hayvan olduğunu öğrenmek için ebeveynleri telefonla aradılar. Çocuklar iki yaşındayken, araştırmacılar yatak odalarındaki toz akarı alerjeni seviyesini ölçtüler. Çocuklar altı ya da yedi yaşındayken, araştırmacılar iki yaklaşımla onları yaygın alerjenlere karşı alerjik antikorlar açısından deri testi ve kan ölçümü gibi testlere tabii tuttular.

Toz akarı alerjen seviyeleri, ebeveynlerin sigara içmesi ve mevcut köpek veya kedi sahipliği gibi faktörler ayarlandıktan sonra, hayatlarının ilk yılında iki veya daha fazla köpek veya kediyle yaşayan çocukların ortalama olarak yüzde 66-77 daha az alerjik olduğunu buldular. Çalışmayı yürüten araştırmacılar, yeni bir alerji tedavisi geliştirmeyi amaçlıyorlar.

Keditörün Önerisi

Kediler Kıskanır Mı?

13.08.2021

Kediler, evde yaşayan insanların her birine farklı şekilde davranırlar. Evdeki insanları ...

Kediler Alemi

Kedilerin Tüy Bakımı

31.08.2021

Kedinizin tüylerinin bakımını düzenli yapmak oldukça önemlidir. Peki kedilerin tüy bakımı ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER