YENİLER >

Kedici Ol, Terk Etme!

Kedici Ol, Terk Etme!

Bazı insanlar, kedici olmanın ona ömür boyu huzurlu, güvenli ve sevgi dolu bir ortam sağlaması gerektiğini önemsemeden eve alıp daha sonrasında onu terk ediyor. Kedilerin duygusal canlılar olduklarını unutmamalıyız. Onlar size güvenmiş ve sizinle yaşamaya alışmışsa sebebi ne olursa olsun onu terk etmemelisiniz!

Bir başkasına bıraktım orasıda güvenilir gibi cümlelerle insanlar kendilerini rahatlatmaya çalışır. Ancak kediniz size alıştı, size güvendi o başka bir yere alışmakta oldukça zorlanacaktır. Üstelik kediler alıştıkları konumu değiştirmek istemezler. Bulundukları yeri sahiplenir ve düzenleri bozulsun istemezler. Bir heves olarak görülerek eve alınan canlıların dışarıya terk edildiğinde yaşama ihtimali yok denecek kadar azdır. Çünkü o artık eve, size alışmıştır. Yemek nasıl bulması gerektiğini bilmeyecektir. Av olmaktan korkacaktır. Ona bunu yapmaya hiç bir insanın hakkı yoktur!

Hayatınızı paylaşmaya karar verip bir zorluk görünce terk edilen hayvanlar ve bunların içinde kediler başka bir yerde yaşamaya devam etmekte oldukça zorlanıyorlar. Bu yola beraber çıkmaya karar verdiyseniz, ömür boyu devam eden bir dostluk kurulmalıdır.

Bazı insanlar eve aldığı kedisi sevdirmiyor, ısırıyor, tırmalıyor sırf onun istediği gibi ona davranmıyor diye onu terketme kararı alıyor. Bu düşünülmesi gereken en son şeydir! Bir kedici olmak kolay değil! Ona tüm sevginizi ve güveninizi sabırla göstermelisiniz. Oda size alıştığında aynı sevgi ve güveni gösterecektir.

Bir çok ülkede hayvanları terk etmek suç sayılmıştır. Örneğin; ABD’deki hayvan refahı yasaları evcil hayvanları terk etmeyi yasaklamıştır. 1960'da çıkarılan Birleşik Krallık Hayvan Terk Etme Yasası da bunu zulüm suçu olarak kabul etmiştir.

Kedici olmak eşsiz bir duygudur!

Keditörün Önerisi

Kedi Hafızası

26.03.2021

Japon uzmanların yaptığı araştırmada, kedilerin belirli hafıza testlerinde oldukça iyi ...

Kediler Alemi

KedVet Fransız Basınında

13.05.2020

Veteriner hekim Dr.Tarkan Özçetin, Alnas'a şöyle açıkladı: “Kedi severlerin ve kedilere ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER