YENİLER >

Kedilerin Kum Kaplarıyla Yaptığı Garip Davranışlar

Kedilerin Kum Kaplarıyla Yaptığı Garip Davranışlar

Kediler bazen davranışları ile bizleri şaşırtırlar. Kumlarına olan farklı davranış biçimleri dikkatlerimizden kaçmadı. Sizler için kedilerin tuvalet kaplarıyla yaptığı birbirinden ilginç davranışları ele aldık.

İçinde uyuması

Siz kediniz tuvaletini yapsın diye temizleyip kum dolu tuvalet kabını koydunuz, bir de geldiniz ki kediniz içinde uyuyor. Şaşkınlık geçirmeniz oldukça normal. Ancak eğer bir başka kediniz varsa ve içine tuvaletini yaparsa bir daha orada uyumak istemez.

Kum kabına sürtünme

Genellikle birkaç kedi olan evlerde bu kedi davranışını görmemiz normal. Yeni konulan bir kedi kabına sürtünmeleri ‘ bu benim’ deme şekilleridir. Kokusunu bırakır ve başka kedilerin gelip tuvaletlerini yapmasını istemediğini belirtir.

Kutunun dışına tuvalet yapmak

Kutunun içine girmiş ve hedefi içeri de olsa, o dışarıya doğru kayar ve bir anda tuvaletini yapmaya başlar. Bu da en fazla görülen kedi davranışlarındandır.

Birkaç kedi kumu kabına ihtiyaç olabilir

Bir tane kediniz var ve bir tane kedi kumu kabı koydunuz. Normali bu gibi gözükse de bazı kediler her yapacağı için farklı kum kabı isteyebilir. Nadir rastlanan bu durumun gizemi çözülememiştir.

Dışkıyı gömmeden bırakmak

Hiç odaya girip kedinizin dışkısını gömmediğini fark ettiniz mi? Evet, kediler temizdir, ancak bazen dışkılarını örtmeden oldukları yerden uzaklaşırlar. Unuttuklarından değil, aslında diğer kedilere egemenliğinin bir sinyalidir.

Hızlıca kaçmak

Kediler kum kabında işlerini bitirdikten sonra hızlıca tuvaletlerini gömüp oradan koşarak uzaklaşırlar. Bu onların içgüdüsel yaptıkları bir eylemdir. Sebebi herhangi bir tehlikeye karşı av olma ihtimali olduğu için oradan kaçmaktır.

Kendini güvende hissedebilir

Kediler kendilerini güvende hissettikleri küçük alanlara stres anında sığınırlar. Bir stres anında kediniz o kum kabına sığınabilir. Bu onu güvende hissettirebilir.

Tuvalet kabını oyun alanı yapması

Bazı kediler tuvalet kumunda oyun oynamaya bayılırlar. Siz onunla oyun oynadığınızda hızlıca tuvalet kabına koşar ve içinde yuvarlanmaya, sırt üstü dönmeye başlar. Komik ve anlam verilemeyen bir davranış şeklidir.

Hep birlikte yapılan tuvalet

Eğer yavru kedilerin biri tuvalet kabına gelirse, diğer tüm yavruların kaba koştuğunu göreceksiniz. İnanılmaz komik olan bu görüntü, hep birlikte yapılan bir tuvalet etkinliğidir.

Keditörün Önerisi

Kedi Kasabası

15.01.2021

Samsun'da Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi içerisinde 20 dönümlük alan ...

Kediler Alemi

Kediler Ve Çizikler

24.06.2021

Davranış sorunu yaşayan kedi sahipleri kedilerin işaretleme yöntemlerini ve ne anlama ...

Kedinizin Güvenini Kazanın

07.06.2021

Kedilerin özgür ruhları vardır ve mesafeli olarak kabul edilebilirler, yine de bir insanla çok ...

Kedi Hafızası

26.03.2021

Japon uzmanların yaptığı araştırmada, kedilerin belirli hafıza testlerinde oldukça iyi ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER