YENİLER >

Kediler ve Desenleri - Alp Akoğlu

Kediler ve Desenleri - Alp Akoğlu

Tıpkı evcil kedilerde olduğu gibi yabani kedi türlerinin kürklerinde de kendilerine özgü birtakım desenler bulunur. Yaban kedisi, çita, kaplan ve kar leoparı bunlardan birkaçı..

Stanford Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılar kedilerdeki desenleri belirleyen genetik özelliği keşfettiklerini açıkladılar. Belki size şaşırtıcı gelecek ama ne kedilerdeki ne de zebra gibi çizgili desenleri olan kürke sahip hayvanlardaki kürk desenleri biyolojik olarak açıklanamıyordu.

Çizgili ve benekli kürklere sahip evcil kedilerin gen dizilimlerini karşılaştıran araştırmacılar, Taqpep olarak adlandırdıkları bir genin buna yol açtığından kuşkulandı. Benekli kedilerin bu genlerinde bazı tipik mutasyonlar olduğu belirlendi. Benzer şekide, nesli tehlike altındaki kral çitasının benzer mutasyonlara sahip olduğu görüldü. Bu çita, benekler yerine çizgilere sahip olduğundan eskiden ayrı bir çita türü olarak kabul ediliyordu.

Araştırmacılar öncelikle bu benek ve çizgilerin nasıl oluştuğunu bulmak üzere yola çıktı. Bir şekilde koyu renkli çizgilerin bulunduğu bölgedeki hücreler koyu renkli kıllar üretecek şekilde programlanmıştı ve bunu hayvanın ömrü boyunca “hatırlayabiliyordu”. Araştırmacılar bunun nedenini bulmak için koyu renkli çizgilerle açık renkli çizgilerin birleştiği yerlerdeki hücreleri inceledi. Açık renkli ve koyu renki çizgilerin Edn3 adı verilen bir başka gendeki farklılıklarla belirlendiği bulundu. Araştırmacılara göre Taqpep geni kürkün çizgili mi yoksa benekli mi olacağını belirlerken aynı zamanda kedinin gelişiminin ilk aşamalarında Edn3’ün her bir deri bölgesinde ne kadar bulunacağını da belirliyor.

Keditörün Önerisi

Mezuniyete Doğru

02.06.2021

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim ve Öğretim Programları ...

Kediler Alemi

Yeni Ev ve Kediler

22.07.2021

Mama kabının yerinin değişmesine dahi strese giren kediler, ev ortamı değiştirdiklerinde zor ...

Kedilerin Vücut Kokusu

20.07.2021

Tüm kediciler biliyor ki; kediler temiz canlılar! Kendilerini yalayarak temizlerler. Bu sebeple ...

İkiz Kediler Var mı?

20.07.2021

Kediler ikiz doğabilir ve bu sadece DNA testi ile anlaşılır. Genetik haritalandırma zor ve ...

Kedilere Kişilik Testi

14.06.2021

Amerika’da 45 hayvan barınağında uygulanmaya başlanan yeni bir uygulama sayesinde kedilerin ...

Birman Kedisi

05.05.2021

Tüm dünyada özellikle Avrupa ülkelerinde herkes tarafından bilinen Birman Kedisi, ilk ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER