Kedi ve İnsanlar Arasında Beş Farklı İlişki Türü

Kedi ve İnsanlar Arasında Beş Farklı İlişki Türü

Yeni araştırma kediler ve sahipleri arasındaki ilişkiyi konu ediyor.

Lincoln Üniversitesi'nde bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya, 3 bin 994 kedi sahibi dahil oldu. Araştırmanın sonuçları kediler ve sahipleri arasındaki ilişki türlerini ortaya koydu. Bu sonuçlara göre, bazı kediler kucaktan inmek istemezken bazıları yalnızlığı tercih edebiliyor.

Araştırmaya ek olarak Lincoln Üniversitesi, kedi sahiplerinin kedi arkadaşlarıyla ne tür bir ilişkileri olduğunu öğrenebilmeleri için web sitesinde yeni bir etkileşimli test başlattı.

Çalışma, insan bağlılığı ve sosyal destek teorilerini kullanarak kedilerin sahipleriyle kurabilecekleri farklı ilişki türlerini tanımlamakta ve karakterize etmektedir. Etkileşimli testin bir parçası olarak yapılan anket çalışması, ilişkiyi destekleyebilecek farklı duygusal unsurlar hakkında bilgi toplamak amacındaydı. Anket, kedinin, sahibini güvenli bir alan olarak algılama potansiyelini, sahibinin kediyle olan ilişki düzeyini, kedinin ihtiyaçlarına karşı duyarlılığını ve sahibinin kediyle olan etkileşimlerinin tutarlılığını içeriyordu.

Kedi ve insan ilişkisinin beş farklı biçimi tespit edildi. Bu ilişkiler, 'Açık ilişki', 'Uzak ilişki', 'Gündelik ilişki', ‘Eş bağımlılık' ve 'Arkadaşlık' olarak sınıflandırıldı.

Eş bağımlı ve arkadaş ilişkisinde her iki tarafın da karşıdan duygusal beklentileri bulunuyor ancak bu ilişki türünde de kediler, insanlar arasında seçici davranıyor ve sahibinin yanından ayrılıp ayrılmayacağına etraftaki insanlara göre karar veriyor.

Açık ilişkide, kedisine abartı derecede sevgi göstermeyen sahip ve çekingen kedi yer alırken, uzak ve gündelik ilişki türünde herkese yakın davranmayan bir kedi ve az ilgili bir kedi sahibi bulunuyor.

Keditörün Önerisi

Milli Gurur

03.08.2021

Zeki, çevik ve ahlaklı kadın sporcularımızla kızlarımızla gurur ...

Kediler Alemi

Dostça Bir Uyarı…

06.05.2020

Dostça Bir Uyarı…2018 verilerine göre Türkiye’deki hanelerin %10’nunda en az 1 köpek ile ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER