YENİLER >

Sanatçıları Büyüleyen Kediler

Sanatçıları Büyüleyen Kediler

Kediler, sanat alanında kendilerine yer açmakta hiç zorluk çekmediler. Sanatçıları büyülemekte daima ustaydılar. Onlar için ilham kaynağı olan kediler aynı zamanda yaratım süreçlerine de eşlik etmiştir. Pek çok ünlü yazar, ressam, şair için kediler her zaman çok iyi eşlikçiler oldular..

Eski Mısır’da kediler Tanrı olarak kabul edilmekte ve sanat eserlerinde de bu şekilde temsil edilmekteydi. Mısır sonrası dönemde de kediler tanrı ve tanrıçalar olarak köşelerini kaptılar.

Leonardo da Vinci kedileri doğanın başyapıtı olarak gördü ve eserlerinde onlara yer verdi. Rembrant’ ın tablolarında da onlara rastladık. Çocukluğumuzdan beri onların ilham kaynağı olduğu bir dünyada büyüdük. Masal kitaplarımızda tüylü dostlarımızla anlam kazandı: Alice Harikalar Diyarında bizlere kocaman gülümseyen kediyi, Çizmeli Kedi’yi, büyürken yanımızdan ayırmadık.

Büyüleyici ve gizemli yaratıklar olan kediler, Asimov’un kısa öyküsünden beri bilimkurgu eserlerinde yer almış; gelecekte de sanatla iç içe olacaklarının ilk işaretini vermişlerdir. İster evimizi paylaşalım ister bir kitapta rastlayalım, kediler gelecekte de bizlere ilham ve mutluluk vermeye devam edecek, etmeli!

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER