YENİLER >

Kedilerle İlgili 8 Şehir Efsanesi

Kedilerle İlgili 8 Şehir Efsanesi

Kediler ile ilgili bazı yaygın söylemler bilimsel temele dayanmamaktadır. Çok fazla tekrarlandıkları için, pek çok kişi gerçekliğinden şüpheye duymaz. Kulaktan kulağa aktarılan bu mitleri ve nereden geldiklerini inceledik.

Kara kediler uğursuzluk getirir


Kara kediler yüzyıllardır şehir efsanelerinin konusu olmuştur ve bazı ülkelerde şanssız olarak kabul edilirken, dünyanın diğer bölgelerinde kedilerin iyi şans getirdiği söylenir. Aslında siyah bir kediyle karşılaştığınızda uğursuzluğun aksine izin verirseniz size ne kadar şanslı olduğunuzu hissettirebilir.

Kediler karanlıkta görebilir


Kediler zifiri karanlıkta göremezler. Ancak düşük ışık seviyelerinde insanlardan daha iyi görebilirler. Gözleri birkaç nedenden dolayı bizimkinden çok daha fazla ışık alıyor. Bu sebeple düşük ışıkta bizlerden daha iyi görürler.

Kediler daima dört ayak üstüne düşer

Genellikle düşen bir kedi, ayakları üzerine düşmelerine neden olan reflekslere sahiptir. Esnek vücut yapıları sebebiyle hızlıca havada dönüş yapabilirler. Ama bu her zaman böyle değildir. Çoğu kişi kedilerin yüksekten düştüğünde bir şey olmayacağına inanır. Yüksek bir yerden düşen kediler ciddi bir şekilde yaralanabilir.

Bebekler kedilerle yaşamamalıdır

Veteriner kontrolünden geçmiş, aşıları yapılmış bir kedi bebeğiniz için iyi bir dost olacaktır.

Bütün kediler sudan nefret eder

Kedilerin büyük çoğunluğu ıslanmaktan hoşlanmaz. Ancak bazı kediler için su mutluluk vericidir. Örneğin Van Kedisi, özel kürk yapısı sayesinde suyu seven nadir kedi cinslerindendir. Ancak çoğu kedi için 'ıslak tüyler' rahatsızlık verici olabilir. Zararsız bir cezalandırma yöntemi gibi görünen su püskürtmek ise onlar için çok tedirgin edici bir davranış, aynı şeyin size yapıldığını düşünün, neden hoşlanmadıklarını anlamak zor değil..

Süt kediler için çok faydalıdır

Kediler süt içebilir ancak uygun şekilde beslendiğinde gerekli değildir. Bazı kediler laktoz intoleransı olabilir ve çok fazla süt onlara ishal yapar.

Kedilerin bıyıkları dengelerini korur

Kediler bıyıklarını hissetmek için kullanır. Avlanmak, çevrelerini tanımak için. Bir kedinin bıyıkları asla kısaltılmamalı kopartılmamalıdır.

Mırlayan kedi mutludur


Evet, kediler mutlu olduklarında mırıldanırlar. Yalnızca mutlu olduklarında değil, başka duygularını da ifade etmek için de mırlayabilirler. Ağrısı olan hasta kediler rahatsızlıklarını yatıştırmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak başka bir kediyi yatıştırmak için mırlayabilir.

Keditörün Önerisi

Kedilerde Duyu

01.08.2021

Kedilerin insanlara göre duyuları daha keskindir. Onlar avcılık yeteneklerini de bu duyu ...

Kedilerin Vücut Kokusu

20.07.2021

Tüm kediciler biliyor ki; kediler temiz canlılar! Kendilerini yalayarak temizlerler. Bu sebeple ...

Kediler Alemi

Kedili Filmler

08.08.2021

Bugün 8 Ağustos Uluslararası Kedi Günü. Bizde sizler için bugün kedinizle izleyeceğiniz ...

Kediler Ve Çizikler

24.06.2021

Davranış sorunu yaşayan kedi sahipleri kedilerin işaretleme yöntemlerini ve ne anlama ...

Pati Ülkesi - Arzu Aytan

15.05.2021

Ah yine sıkıntılı bir sabah. Duvar dibinden ağır ağır patilerimi sürüyerek yürümeye ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER