Karakteristik Kedi Özellikleri

Karakteristik Kedi Özellikleri

Kediler onlarla yakın ilişkide olmayan kişiler için aynı gibiler. Ancak “her kedinin aynı kedi” olmadığını bütün kedi sahipleri bilir. Her biri eşsiz karakter özellikleri ile donatılmışlardır. Daha önce kedilerde farklı kişilik özelliklerini incelemiştik. Şimdi ise, her kedinin sahip olduğu bazı muhteşem ortak özellikler üzerinde duracağız.

Özgür

İnsanlar veya köpeklerden farklı olarak, kediler özgür ruhludur. Sürüler halinde avlanan köpeklerin aksine yaban kolonilerindeki büyük kediler bile kendi başına avlanmayı tercih eder. Bu özgür ruhları her kedide görebileceğiniz başına buyruk tavırlara sebep olur.

Kararlı

Kediler tavırlarında kararlı ve katı tutumlu olabilmektedir. Bu sebeple ev ortamına ya da yeni birine alışma süreçleri kolay olmayabilir. Kediler çok kararlı, zihinsel olarak aktif ve çok zeki hayvanlardır. Olağanüstü jimnastikçiler olduklarını da eklediğimizde kendinden emin ve katı durumlarını kaynağını görebiliriz.

Bölgeci

Kedilerin güçlü bölge koruma duygularıyla donatılmıştır. Bu özellik onu istenmeyen misafirlerden korur. İnsan sahipleri ve diğer evcil hayvanlarla beraber uyumlu bir şekilde yaşayabilirler ancak yine de kendi alanlarına gerçekten saygı duyulmasını isterler. Eve gelen yeni aile üyeleri, evcil hayvanlar ile ilgili dikkatli davranmanız gerekebilir. Kediler sosyalleştirilmediklerinde ise oldukça ürkek ve saldırgan olabilirler. Saklanma yerleri, gözlem direkleri, yiyecekleri onlar için özel ve önemlidir. Kedi, mizacına ve koşullara bağlı olarak bölgesini farklı şekillerde işaretleyebilir.

Gececi

Kedilerin geceleri daha aktif bir metabolizma sistemleri vardır. Bu da onlara miras kalan kişilik özelliklerinden bir diğeridir. Kedinizin güneş battıktan sonra avlanmak ya da oynamak istediğini fark etmek oldukça yaygın bir durumdur. Bu aynı zamanda sabah ve öğlenlerin çoğunu uyuyarak geçirmelerinin de sebebidir. Gece uykunuzdan mahrum bırakılıyorsanız bu bir çeşit oyun daveti olabilir. Belki de kediniz günün en eğlenceli zamanlarını kaçırmanızı istemiyordur.

Hijyenik

Kediler hakkındaki bir diğer basmakalıp düşünce de sudan nefret ettikleridir. Bu çoğunlukla doğru: banyoya pek bayıldıkları söylenemez. Kediler öz bakıma ve temizliğe bayılır. Ama bu aşırı derecede hijyenik ve vücutlarını temiz tutma konusunda oldukça özenli olmadıkları anlamına gelmez. Bir kedici olarak sizin asıl amacınız kedinizin alanını temiz tutmak olmalıdır. Kirli mama kapları ve uzun süredir temizlenmeyen kum kabı için size tavır alabilir.

Uyanık

Kediler çevrelerinde olup bitenlerle çok ilgilidir. Neredeyse uyurken bile çok dikkatlidirler. Yemek için fırsat kovalar, tehlikelere çabucak tepki verirler. Her an gelebilecek tehlikelere karşı temkinli olmaları gerekir, onlara karşı nazik davranmayan insanlar da durumu kolaylaştırmaz. Koltukta şekerleme yaparken yabani bir kurt sürüsünün girmeyeceğinden emin olmak isterler. Neyse ki bu şekerleme ona kaçmak için gereken enerjiyi sağlayacaktır.

Umuyoruz bu yazı onları daha iyi tanımanızı sağlar. Kedinizin çok gergin, hatta agresif buluyorsanız, bu tür özelliklerden farklı bir sebebi olabileceğini unutmayın.

Keditörün Önerisi

Kedinizin Kişiliği Hangisi?

13.07.2021

Kedilerde insanlar gibi birbirinden farklı karakterlere sahiptirler. Kişiliklerine göre kediler ...

Kediler Alemi

Uyku - Dr. Tarkan Özçetin

03.01.2022

Tıpkı Fikret Kızılok’un şarkısındaki gibi: “Uyku kardeşim ver elini, usul usul damla ...

Palyaço Balığı

12.09.2021

Kayıp Balık Nemo'dan tanıdığımız Palyaço balıklarının şaşırtan özellikleri olduğunu ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER