YENİLER >

Uykucu Kedi: Neden Fazla Uyuyorlar?

Uykucu Kedi: Neden Fazla Uyuyorlar?

Kedinizin günde 16-20 saat uyuyabildiğine şahit olmuş olabilirsiniz. Uzun uyku sürelerinde enerji tasarrufu yaptıklarını düşünebiliriz. Vahşi doğada av peşinde ya da tehlikeden kaçtıkları zamanlarda olduğu kadar enerji harcıyorlar mı? Bir ev kedisinin bu kadar enerji tasarrufuna ihtiyacı var mı yoksa uyumak için başka sebepler bulmakta ustalar mı?

Uyur gibi görünen kedinizin kulaklarının verdiği tepkilere bakarak onun seslere duyarlı olduğunu seyiren kulaklarından anlayabilirsiniz. Hafif aralık gözlerde tam bir uykuda olmadıklarını gösteriyor olabilir. Bu uykusuna hafif şekerleme uykusu da diyebiliriz.

Kediler mevsimlerden de etkilenebilirler. Yağmurlu günlerin, ilk karın ve yaz güneşinin sizin üzerinizdeki etkisini düşünün. Kediniz de sizin gibi kıvrılıp uyumayı seviyor olabilir. Yanan bir kalorifer peteği ya da camdan içinizi ısıtan gün ışığının vurması uyumak için iyi sebepler gibi duruyor.

Kedi uykuları yaşlarına ve cinslerine göre de farklılık gösterebiliyor. Kediler rahatlamış bir halde uyurken hafif horlama sesleri duyabilirsiniz. Yavru ve yaşlı kedilerin daha çok uyuduğunu söyleyebiliriz. Bu bazen bir sağlık durumundan dolayı da artış gösteriyor olabilir. Görünen o ki kediler uyuyor, hafif şekerlemeyi çok seviyor ve bazen de horluyor. Uykuyu ve kedileri ayrı tutmak pek olası değil.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Pati Ülkesi - Arzu Aytan

15.05.2021

Ah yine sıkıntılı bir sabah. Duvar dibinden ağır ağır patilerimi sürüyerek yürümeye ...

Kış ve Kedi - Ahmet Özcan

01.03.2021

Bu hafta sonu da beklenen kar yağmadı. Kararsız bir hava. Kar yağıp yağmamakta kararsız. Ben ...

Beyaz Saray'a Kedi Geliyor

28.11.2020

ABD’de 3 Kasım tarihindeki başkanlık seçimlerinde ipi göğüsleyen Demokrat aday Joe Biden ...

Kedi Kitabevi

06.05.2020

Kedi Kitabevi, kapıdan giren herkesin dikkatini çeken ‘okur dostlar grubu’nun yeni üyesi ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER