YENİLER >

Kedinizin Ağrısı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Kedinizin Ağrısı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Kedilerde ağrı, çeşitli hastalıklar, yaralanmalar, travmalardan veya ameliyat, tıbbi tedavi gibi farklı durumlardan kaynaklanabilir.

Bir kedinin acı çekip çekmediğini, ağrının nereden geldiğini ve buna neyin sebep olduğunu söylemek çok zor olabilir. Kediler özellikle ağrı belirtilerini gizlemede oldukça iyidirler. Bazen belirtiler inceliklidir ve gözden kaçırılması kolaydır. Bu sıklıkla, yaşlılığa indirgenen kronik ağrı için söz konusu olabilir.

Kediler neden her zaman acı çektiğini belli etmez?

Vahşi doğada bir yarası olan veya acı çeken kediler, yırtıcıların savunmasız olmadıklarını düşünmeleri için bunu saklamaya çalışacaklardır. Evcil kedilerin de benzer özellikleri benimsemiş olması muhtemeldir. Her kedinin acıya farklı tepki verdiğini unutmayın. Bu genellikle yaşlarına, çevrelerine ve genel sağlık durumlarına bağlıdır.

Kedinizin ağrısı olduğuna dair belirtiler şunlar olabilir;

* Ajitasyon (huzursuzluk, titreme)
* Tıslama ya da hırlama, ağlamaya benzer sesler
* Topallama veya zıplamada zorluk
* Sevilmekten veya ele alınmaktan kaçınma
* Daha az oyun isteği, hareketsizlik
* Belirli bir vücut bölgesini yalamak
* Daha agresif olmak
* Duruş veya yürüyüşte değişiklik
* Huysuz, sessiz, saklanma, tımar eksikliği
* Yürüme veya hareket etme isteksizliği
* Mizaç veya ruh halinde değişiklik
* Tuvalet alışkanlıklarında değişiklik
* Normalden daha fazla uyumak
* İştahta azalma
* Hızlı, sık nefes alma

Kedimin ağrısını dindirmek için ne yapabilirim?

Veteriner hekiminizin kedinize ağrı kesici olarak kullanabileceği çeşitli ilaçlar vardır, ancak altta yatan, ağrıya sebep olan nedenlerin her zaman için tedavi edilmesi önceliklidir. Kırık bir kemik gibi bazı durumlarda ameliyat bile gerektirebilir.

Lütfen ibuprofen veya parasetamol gibi popüler insan ilaçlarını kullanmayın, çünkü bunlar kediler için toksik olabilir. Evde daha önceki bir durumdan veya farklı bir evcil hayvan için kullandığınız bir ağrı kesiciniz varsa bile bunları kullanmak uygun olmayabileceğinden dolayı veteriner hekiminizle iletişime geçmek en doğru seçenek olacaktır.

Kedicilerin yapabileceği en iyi şey ise, kediniz bir hastalıktan veya ameliyattan çıkmışsa iyileşme sürecinde, zinde olana kadar hareketlerini ve fiziksel aktivitelerini sınırlamaya çalışın. Yumuşak, rahat bir yatak ve sessiz bir ortam, kedinizin iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

Unutmayın ki farklı ağrı türleri, farklı tedavi yolları gerektirir. Kedinizin, hekiminiz tarafından reçete edilen ilaçların doğru dozunu aldığından emin olun. Her kedi, ağrı kesici ilaçların türüne ve dozaj düzeyine farklı tepki verecektir. Kedinizin ilaca verdiği yanıtı izleyin ve herhangi bir endişeniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

İkiz Kediler Var mı?

20.07.2021

Kediler ikiz doğabilir ve bu sadece DNA testi ile anlaşılır. Genetik haritalandırma zor ve ...

Sıradan Kedi Yoktur

19.07.2021

Kedilerin sıradan ve hepsinin aynı özelliklerde olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hepsinin ayrı ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER