Kedilerin Kusursuzluk Sırrı: Kedi Bıyığı

Kedilerin Kusursuzluk Sırrı: Kedi Bıyığı

Kediler doğanın en kusursuz eserlerinden biridir, çünkü kediler eşsiz bir estetiğin işlevsellikle mükemmel birleşimidir. Zira evcil dostlarımız çok sevimli ve estetik görünmekle birlikte uyum sağlama ve hayatta kalma konularında da en az görüntüleri kadar etkileyici yeteneklere sahiptirler.

Kediler her şeyden önce çok başarılı birer avcıdırlar ve hayatta kalabilmelerinde bunun rolü büyüktür. Kedilerin bu denli iyi birer avcı olmalarında ise dillere destan olacak kadar keskin duyma, görme ve koku alma duyularının yanı sıra bıyıklarının da katkısı yadsınamaz. Kedi bıyığı bu muhteşem canlıların kusursuzluklarının en önemli parçalarından biridir.

Peki, kedilerin bıyıkları ne işe yarar?


Kedi bıyıklarının bilimsel ismi vibrissae‘dir. Bıyıklar bir duyu organı gibi çalışıp çevreleri üzerinde hakimiyet sahibi olacak kadar keskin ölçümler yapmalarını sağlıyor.

Kedilerin Bıyıkları Sadece Yüzlerinde Değildir

Kedilerin bıyıklarının sadece burun çevresinde olduğunu düşünebilirsiniz. Aynı zamanda gözlerinde, kulaklarında ve çenelerinde de aynı kıl tüyleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ön ayaklarının üzerinde de propriyoseptör özellikli tüyler bulunur. Bu sayede avların hareketini belirlemesi kolaylaşır ve başarılı bir avcı olmalarına yardımcı olur.

Bıyıkları Simetriktir

Kedilerde toplam 24 adet bıyık bulunur ve bu bıyıklar simetriktir. Yani her iki tarafında 12’şer adet bıyık yer almaktadır. Bu sayede etrafındaki değişimleri net bir şekilde algılayabilirler.

Cetvel Görevi Görür

Kediler kapalı ve dar bir alana girecekleri zaman ilk olarak kafalarını sokarlar. Çünkü bıyıkları çevresini ölçmesine yardımcı olur ve bu sayede etrafındaki alanın genişliği hakkında fikir sahibi olur.

Titreşimleri Hissederler

Kedilerin bıyıkları havadaki titreşimleri ölçebilir. Bu sayede mesafeleri ölçerken veya avını kovalarken inanılmaz derecede faydalıdır. Aynı zamanda hava akımlarının değişimini fark edebildikleri için yaklaşan tehlikeleri önceden hissedebilirler. Bu sayede oldukça atik canlılardır.

Yakını Zor Görürler

Kedilerin yakın görüş yetenekleri oldukça kötüdür. Kendilerinden 30 cm ve daha yakın olan cisimleri net bir şekilde fark edemezler, ancak bıyıklarının hisleri çok iyi olduğu için etrafındaki eşyaların boyutlarını, mesafesini ve dokusunu anlayabilirler.

Gece Yürümelerine Yardımcı Olur

Kedi sahipleri her zaman için kedilerin gece hiçbir yere çarpmadan yürüyebilme özelliklerini hayretle izlemiştir. Bunun en temel sebeplerinden bir tanesi ise bıyıklarıdır. Kedilerin bıyıkları hava akımını, mobilyaların yerlerini algılaması için eşsiz bir yapıya sahiptir. Bu sayede karanlık yerlerde yollarını kolaylıkla bulabilirler. Bu konuda insanlara oranla çok daha yeteneklidirler.

Kedilerin Bıyıkları Hislerini Yansıtır

Kedilerde vücut dili okumak kedi sahipleri için önemlidir. Kedilerin bıyıkları da vücut dilini okumanız için bir işarettir. Bıyıkları gergin ve sert bir şekilde duruyorsa kediniz kendini tehdit altında hissediyordur. Eğer gevşek bir şekilde duruyorsa kediniz halinden memnun demektir. Ayrıca kedinizin bıyıkları öne doğru hareket ediyorsa muhtemelen ilgisini çeken bir şeye doğru yönelecektir.

Korunmalarını Sağlar

Kediniz bıyıkları sayesinde çok hassas noktaları bile hissedebilir. Örneğin kedinizin yüzüne gelecek olan bir tozu önceden hissederek ona karşı önlem alabilir. Ayrıca kediniz dışarıdayken ve riskli alanlardayken gözlerine ve yüzlerine gelecek olan tehditleri önceden algılayabilmek için bıyıklarını kullanırlar.

Renk Değiştirebilirler

Tıpkı insanların yaşlandıkça saçlarının beyazlaması gibi kedilerin de bıyıkları renk değiştirebilir. Bu durum her zaman görülmese de kedilerin yaşlanmasıyla beraber bıyıkları grileşebilir.

Bıyıkları Kesilmemelidir

Kedilerin bıyıkları hayati önem taşımaktadır. Bu yüzden, bıyıkları asla kesilmemelidir. Eğer kedilerin bıyıklarını keserseniz çevresindeki nesneleri algılayamaz ve yönlerini kaybedebilirler.

Buna bağlı olarak korku ve stres oluşumu görülebilir. Hem gerçek bir kedici neden kedisinin bıyıklarını kessin ki?! Eğer kendiliğinden dökülmüş bir iki tane bıyık görürseniz, endişe etmenize gerek yok bu bıyıklar tekrar büyüyecektir.

Kaynak: kediblog

26/05/2021

Keditörün Önerisi

Kedili Seyahat

22.05.2022

Evcil dostlarımız seyahat etmekten hiç hoşlanmazlar. Genel olarak değişikliği ...

Köpeklerde Hamilelik

25.10.2021

Köpeklerin hamilelik süresi ortalama 56 ile 70 gün arasında sürmektedir. Bu süre ...

Engelli Canlar İçin Villa

21.12.2021

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde belediye tarafından 80 engelli kedi için iki villa kuruldu. Soba ...

Kediler Alemi

VETANKA

08.04.2022

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde Vetanka’nın düzenlediği VET-KÖH (Kedi ...

Kediler Neden Hapşırır?

09.03.2022

Kedilerin zaman zaman hapşırdıklarına hepimiz şahit olmuşuzdur.  Kediler de insanlar ...

Bin Yıllık Kedi Mumyası

29.03.2022

Tarihi kültürel zenginlikleriyle Kapadokya'ya açılan kapı olan ve Orta Anadolu ve ...

Kediler Neden Çok Uyur?

15.05.2022


Kedilerin günde 20 saate kadar çıkabilen uyku düzenleri vardır. Evin her köşesinde ...

Kediniz İle Tatil Planı

19.07.2021

Tatile çıkmaya karar verdiniz ancak kedinizle ne yapacağınızı düşünüyorsunuz. Onunla ...

Kedilerde Yeme Bozuklukları

13.05.2022

Kedilerin çoğu yemek yemeyi sever. Özellikle evde yaşayan kedilerin çoğu, sokaktaki kedilere ...

Kediler Neden Ot Yer?

01.10.2021

Etobur olan kedileri ot yerken gördüğünüzde biraz şaşırmış olabilirsiniz. Peki, kedilerin ...

Kedilerde Yüksekten Düşme

12.08.2022

Özellikle bahar ve yaz aylarında, açık bırakılan pencere ve balkon kapıları kediler için ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER