Tırmalama Tahtaları Kedimin İlgisini Neden Çekmiyor?

Tırmalama Tahtaları Kedimin İlgisini Neden Çekmiyor?

Tırmalama tahtaları kedinizin ilgisini çekmiyorsa, evdeki mobilyalar çekebilir. Belki de dikkat çekmek için bazı önlemler almalısınız...

Ev kedileri içgüdülerini ve vahşi atalarından aldıkları gelenekleri kaybetmezler. Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı, tırmalama tahtaları kedinizin tırnaklarını törpüleyebilmesi için gereklidir. Tek neden bu değil; alanlarını yenilemek ve işaretlemek için de sivri tırnaklara ihtiyaçları var. İşte bu sebeplerle evcil dostunuza bir tırmalama tahtası almanız şart. Peki ya tırmalama tahtaları değil de salondaki büyük koltuğunuz ilgisini çekiyorsa ne olacak? Cevabı bu yazımızda.

Tırmalama tahtaları çok önemlidir

Vahşi doğada kediler tırnaklarını genelde ağaç kovuklarına sürerek törpülerler. Bu nedenle kediciğinizin ulaşabileceği bir ormanınız yoksa ya da onu rahatça gezmesi için salmıyorsanız, bir tırmalama tahtası almanız gerekiyor. Aksi takdirde en sevdiğiniz mobilyalarınızın ve bazı eşyalarınızdan vazgeçmeniz gerekebilir.

Kediler gayet güzel görünen tırmalama tahtaları ile niye oynamaz?

Peki kediciğiniz neden sizin bile bayıla bayıla aldığınız/yaptığınız, hayranlıkla baktığınız tırmalama tahtasını sevmiyor? Zaman, para ve daha fazla değerli mobilya kaybetmemeniz için aklınızda tutmanız gereken birkaç neden var. Not alın:

Boyu küçük olabilir. Tırmalama tahtası küçükse, kediniz için yeterince zorlayıcı olmayabilir. Unutmayın ki aynı anda hem tırnaklarını geçirebilmeleri hem de esneyebilmeleri gerekiyor.

Dengesiz olabilir. Dengesiz tırmalama tahtaları, çok büyük ihtimalle kedinizin korkmasına neden olacaktır. Yere ya da duvara sabitlenen bir tabanı olmasına dikkat edin.

Dokusunu beğenmemiş olabilir. Tırmalama tahtalarının pek çok çeşidi var ve bunların çoğuna aşina olabilirsiniz. Bunlar arasında hem evinizin dekoruna hem de kedinizin beğenisine uygun olanını bulmanız mümkün.

Kediniz tırmalama tahtasını şu nedenlerle de sevmiyor olabilir:

Pozisyonu; Bir tırmalama tahtası satın almadan önce kedinizin tırmalama tercihlerini gözlemleyin. Yatay şeyleri mi yoksa dikey şeyleri mi tırmalamayı seviyor?

Yeri; Kedilerin seçici olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden her yeri beğenmezler. Tırmalama tahtası kusursuz olsa bile, sevmediği bir yerde duruyorsa kullanmayacaktır. Ayrıca kedinizin dinlenmeyi ya da uyumayı sevdiği sakin bir yerde durması da önemlidir. Mesela tırmalamayı çok sevdiği 15. Louis döneminden kalma sandalyenin önüne koyabilirsiniz.

Güçlü kokular; Eğer bir obje rahatsız edici bir kokuya sahipse, kediniz o objeden kaçınmaya çalışacaktır. Kedilerin lavanta, sedef otu, sardunya, pelin, limon kekik, okaliptüs yağı, keklik üzümü yağı gibi ağır kokulara duyarlı olduğunu unutmayın.

Eğitimsizlik; Zekalarına rağmen kedinize gençliğinde tırmalama tahtası kullanmayı öğretmek iyi bir fikirdir. Onlara bu tırmalama tahtalarını kullanmanın ne kadar eğlenceli olduğunu öğretirseniz, 19. yüzyıldan kalma maun işlemeli çalışma masanızı tırmalama tahtası olarak kullanmaktan vazgeçeceklerdir.

Tüm çabalarınıza rağmen kediniz tırmalama tahtasını kullanmayı reddediyorsa şu ipuçlarını deneyebilirsiniz:


- Tırmalama tahtasına birkaç damla kedi nanesi püskürtün. Kediniz karşı koyamayacaktır.

- Tahtayı kendiniz tırmayalayarak kedinize nasıl kullanıldığını gösterin. Bu sayede var olması muhtemel korkularının da önüne geçmiş olursunuz.

- Günlük oyunlarınıza tırmalama tahtasını da katın ve tahtayı kedinizin sevdiği bir oyuncağın yakınına yerleştirin.

Son olarak, kedinizi asla tırmalama tahtasını kullanmaya zorlamayın. Bu, olayı kediniz için negatif bir deneyim haline getirecek ve tam tersi tepki vermesine, tırmalama tahtasından daha da nefret etmesine neden olacaktır.

Kaynak: Myanimals

Keditörün Önerisi

Kedili Seyahat

09.01.2022

Evcil dostlarımız seyahat etmekten hiç hoşlanmazlar. Genel olarak değişikliği ...

Atatürk'ün Hayvan Sevgisi

10.11.2021

Mustafa Kemal Atatürk’ün her ne kadar üç köpeği olduğu bilinse de, hayvan sevgisi sadece ...

Baskınlık Problemleri

18.02.2021

Sosyal olarak dengeli bir evde kediler baskınlık ilişkileri geliştirirler. Eğer kediler ...

Kediler Alemi

Kedi Çığlığı

10.12.2021

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

Muhabbet Kuşu Eğitimi

11.11.2021

Muhabbet kuşları varlıkları ile hayatımızı güzelleştiren, kendilerine has özellikleri ile ...

Kedinize Bunları Yapmayın!

29.08.2021

Kedinizle çok ilgilenmek istiyor, onu çok seviyorsunuz ama bazen doğru olduğunu düşünürken, ...

Oyuna Davet

04.01.2021

Kabul edelim, kediler genellikle uykuya düşkünlükleriyle bilinirler. Köpeklere kıyasla enerji ...

Yeni Yazarımız Emek Ekşi

16.10.2020

1997, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden bu temmuz ayında ...

Dostça Bir Uyarı…

06.05.2020

Dostça Bir Uyarı…2018 verilerine göre Türkiye’deki hanelerin %10’nunda en az 1 köpek ile ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER