Evcil Dostunuzun Ayrılık Kaygısını İçin Ne Yapmalı?

Evcil Dostunuzun Ayrılık Kaygısını İçin Ne Yapmalı?

Daha önceki yazılarımızda pandemi döneminde evde olmanıza alışan evcil dostunuzun siz işe döndükten sonra yaşayacağı ayrılık kaygısından bahsetmiştik. Sizin tüm gün yanında olmanıza alışan kediniz, siz işe döndükten sonra saksıları deviriyor ya da kumu dışında başka yerlere tuvaletini yapıyorsa bunların sebebi ayrılık kaygısı olabilir. Peki ayrılık kaygısını nasıl yönetebiliriz?

Her gün aniden saatlerce yalnız kalmak gibi rutindeki bir değişiklik, hem köpekler hem de kediler için ayrılık kaygısının başlıca nedenidir.

Ayrılık kaygısı, kapıdan çıktığınızda biraz sızlanmaktan daha fazlasıdır. Her ayrıldığınızda veya uzakta olduğunuzda meydana gelen istenmeyen davranışlardır. Bunlara örnek olarak aşırı yalanma, istenmeyen yerlere idrar yapma gösterilebilir.

Ne yapmamalı?

Öncelikle, bunun sizinle ilgili olmadığını anlamalısınız, bu durum evcil dostunuzla ilgili. Kediniz size bir ders vermeye veya intikam almaya çalışmıyor. Unutmayın hayvanlar kin gütmez. Bunun yerine, diğer tıbbi rahatsızlıklar gibi ele alınması gereken stres ve hayal kırıklığının bir işareti olarak düşünmelisiniz. Bu nedenle ceza asla çözüm değildir. Ceza vermek sadece evcil hayvanınızın endişesini ve stresini arttırmanızı sağlar.

Benzer şekilde, evcil dostunuz stresliyken övgü veya sevgi göstererek zıt uca gitmek de sorunu daha da kötüleştirecektir. Amaç, evcil hayvanınızın yalnız kalmaya tahammül etmesi için dengeli bir ilişki oluşturmaktır.

Ayrıca, kediniz uygunsuz yerlere idrar yaparsa, idrar yolu enfeksiyonu gibi bir rahatsızlığı da olabileceğini unutmayın ve veteriner hekimine kontrollerini yaptırın.

Ne yapmalı?

Evcil dostunuzun bol miktarda egzersiz yapmasını sağlayın. Enerji harcaması ve oyun oynaması endorfin seviyesini yükseltecektir. Bu sayede ayrılıkla daha kolay baş etmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrılık kaygısını davranış değişikliği ile tedavi etmek

Burada tam olarak sizin davranışınızdan bahsediyoruz. Amaç, yokluğunuzu önemli bir şey gibi göstermemek . Evden çıktığınızda veya eve geldiğinizde evcil dostunuz için yaygara koparmak işleri daha da kötüleştirir. Eğer bu bir rutinmiş gibi davranırsanız, evcil hayvanınız da aynısını yapmayı öğrenecektir.

Kedinizin ne zaman endişe belirtileri göstermeye başladığını anlamaya çalışın ve bunu küçük bir aktiviteye dönüştürün. Örneğin, el çantanızı aldığınızda stres belirtileri gösteriyorsa, birkaç saat içinde birkaç kez el çantanızı alıp yerine koyma alıştırması yapın. Benzer şekilde, ayakkabılarınızı normalden daha erken giyin ancak hemen gitmek yerine evde kalın. Arabanızın motorunu çalıştırmayı ve ardından kapatıp içeri girmeyi deneyin.

Ardından, kısa yokluk alıştırması yapın. Evdeyken, başka bir odada biraz zaman geçirmeye özen gösterin. Ek olarak, bir veya iki iş için yeterince uzun bir süre evden çıkın, ardından evden uzak kaldığınız süreyi kademeli olarak artırın, böylece tam bir günlüğüne evde yokluk, rutininin bir parçası haline gelebilir.

Ortamı değiştirmek

Can sıkıntısı, ayrılık kaygısını daha da kötüleştirir. Siz yokken evcil dostunuz için oyuncakla doldurulmuş bir aktivite sağlamak ya da sadece hediyeleri evin etrafında saklamak yokluğunuzu daha az stresli hale getirecektir. Köpekler ve kediler için diğer seçenekler arasında sakinleştirici feromonlar salan tasmalar ve Feliway gibi feromon ürünleri kullanılabilir.

Bunlarla beraber siz yokken bağınızı korumak ve evcil dostunuzu rahatlatmak için son zamanlarda giydiğiniz bir giysiyi yatağınız veya kanepeniz gibi göze çarpan bir yere koyun. Benzer şekilde, televizyonu veya radyoyu açık bırakabilirsiniz.

Kaynak:The Conversation

Keditörün Önerisi

Kediniz Hangi Renk?

25.11.2021

Kedilerle ilgili harika şeylerden biri, her kediyi benzersiz kılan çok çeşitli ...

En Çalışkan 5 Hayvan

09.08.2021

Bazı hayvanlar yorulmadan günlerce çalışabilir, önemli miktarda ağırlık kaldırabilir, ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Hapşırır?

12.12.2021

Kedilerin zaman zaman hapşırdıklarına hepimiz şahit olmuşuzdur.  Kediler de insanlar ...

Kedimi Yıkamalı Mıyım?

06.07.2021

Minik dostlarımız istisnalar dışında suyu pek sevmezler. Onları stres ve korkuya sürükler. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER