Onlarla Yaşam - Ahmet Ufuk Işık

Onlarla Yaşam - Ahmet Ufuk Işık

Günler sürdü birbirimize adapte olmamız. Onun, gerekli gereksiz oyun isteklerine tahammül etmeye çalışsam da, utanarak söylüyorum, zaman zaman fiziksel şiddet uygulamak zorunda kaldığım oldu. Neyse ki çabuk öğrendi. O, beni törpüledi; ben, onu törpüledim. Mükemmel bir insan-hayvan ilişkisine sahip olamasak da birlikte yaşamayı zamanla öğrendik.


En ilginç deneyimlerimden biri, ne söylediğimin değil; söyleme tonumun onun üze- rindeki etkisini fark etmem oldu. Mesela ‘’kapıyı aç’’ demek için yüksek sesle seslenmem, acıktığımı belirtmem için ince ses tonu kullan- mam yeterliydi. Kolay öğreniyordu çok şükür; ama ben konserve mama isterken önüme kuru mama koymaması gerektiğini bir türlü öğretemedim, orası ayrı. Olsun, varsın her şeyi bilmeyiversin insanım. Ben onu böyle kabul ettim, böyle sevdim.


Yoğun bir mesaim var her gün. Ona yeterli vakit ayıramam diye endişelerim bundan. Örneğin; gün içerisinde birkaç saat güneş banyosu yapmak, tırnaklarımı törpülemek, sık sık taranıp temizlenmek gibi. Hele bir de insan sahibi olunca temizlik derdi inanın bitmiyor. Ben, tam temizliğimi bitirdiğimde gelip be- nimle oynamak istemesi yeniden temizlenmek zorunda bırakıyor beni. Oldukça titizim zira. En kötüsü de yoğun fiziksel tempomdan ötürü iyi bir dinlenme süreci geçirmem gerekirken onun yanıma gelip ‘‘benimle ilgilen’’ tavırları. Ama ben de az değilim tabii. Sen misin benim uykumu bölen der, uykusunun en derin olduğu anlarda gider onu uyandırırım. Zaman zaman da ceza olarak eşyalarını kullanılmaz hale getirip canını sıkarım. Bizim böyle bir ilişkimiz var insanımla. Yine de, ne kadar zor olsa da bir insan edinmenizi tavsiye ederim. Yazık, onların da bize ihtiyacı var. Zira kedisiz hayat, eksik hayattır.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedimi Yıkamalı Mıyım?

06.07.2021

Minik dostlarımız istisnalar dışında suyu pek sevmezler. Onları stres ve korkuya sürükler. ...

Kedi Kasabası

15.01.2021

Samsun'da Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi içerisinde 20 dönümlük alan ...

Kedi Nefesi - Ferhan Yüksel

04.05.2020

Yeryüzündeki bütün hayvanlar gibi kediler de diyafram nefesi ile solurlar. Ömrümüzün ilk ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER