YENİLER >

Kedinizin Bir Şeyleri Devirmek İçin Oldukça İyi Bir Nedeni Var!

Kedinizin Bir Şeyleri Devirmek İçin Oldukça İyi Bir Nedeni Var!

Her kedicinin tanık olduğu, kedilerin bizi şaşkına çeviren uzun bir tuhaf davranış listesi vardır. Yine de anlayamadığımız bir kedi alışkanlığı, neden bir şeyleri devirmeyi sevdikleri. Sahipleri, diğer bir deyişle biz kediciler hayal kırıklığı içinde bakarken, eşyaları masanın kenarına itip düşmelerini izlemekten neden zevk alıyorlar?  Aşağıda iki uzmanın açıkladığı gibi, bu davranış kedigillerde yaygındır ve arkasında oldukça ilginç nedenler vardır.

Kedilerin bir şeyleri devirmesi olağandışı bir şey değildir ve kedilerin bu davranışı göstermesinin birkaç iyi nedeni vardır. SpiritDog Training'in kayıtlı veteriner hekimi Maureen Murithi, kedilerin bu davranışının nedenlerinden biri, kedilerin doğal avcılar olması ve bir şeyleri devirme arzusunun avlanma ile bağlantılı olabileceği ihtimali üzerinde durdu. Dr. Murithi, “Kediler normalde çevrelerinde tanıdık olmayan nesneleri test etmek için patilerini kullanırlar" dedi. "Kedilerin patileri oldukça hassastır ve bu nedenle, onları bilmedikleri nesnelerin güvenli olup olmadığını test etmek için kullanırlar."

Kedilerin bir şeyleri devirme isteğinin altında yatan başka bir neden de sahiplerinin dikkatini çekmek istiyor oluşları. Hiç masaya bir bardak su koyup uzaklaştınız mı? Evet, bakışlarınızı yakalamaya çalıştıkları için olabilir. Dr. Murithi, "Kediler ilgiyi sever ve davranışlarına bağlı olarak tepkinizi fark etmeye isteklidirler" diyor. "Bir vazoyu devirmek gibi, evin etrafında meydana gelen bir kazadan sonraki tepkiniz, onları ilgiyle ilişkilendirmeye şartlandırabilir." Bu nedenle, bu durumlar ortaya çıktığında soğukkanlı davranmak önemlidir.

Son olarak, kediler meraklı oldukları ve oldukça basit bir şekilde sıkıldıkları için evin içinde bir şeyleri deviriyor olabilirler.

Bu gibi durumlarda kazaları önlemek için kedinizle planlı oyun saatleri düzenleyebilirsiniz. Bastırılmış enerjilerini oyun oynayarak atan kedilerin bir şeyleri devirme arzusu az da olsa azalacaktır.

Kaynak: Popsugar

Keditörün Önerisi

Kediler ve Müzik

26.02.2021

İnsanların hemen hepsi gün içerisinde az ya da çok müzik dinlemektedir. Peki hiç ...

Marianna Zampieri

22.02.2021

“Gelinler ve onların kedilerinin yer aldığı düğün sonrası fotoğrafları yakalayan ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Kusar?

19.08.2021

Kediler, vücutları ve ruhları kadar naif ve hassas bir sindirim sistemine de sahiptirler. Sık ...

Sadece Sevgi...

02.02.2021

Shafieva Svetlana Nikolaevna Kırgızistan’da yaşayan bir felinolog... Kırgızistan’daki ...

İyi Cüceler Cafe

03.07.2020

Kitaplar, oyunlar, oyuncaklar çocukların olduğu kadar bizim de birer parçamız... Bu ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER